كتابخانه‏ هاي پيش از كتابخانه مسجد اعظم در قم

پيش از اين‏كه كتابخانه مسجد اعظم به امر مرجع عظيم‏الشأن جهان اسلام، حضرت آيت‏الله‏العظمي بروجردي عليهم‏السلام تأسيس شود سه كتابخانه مهم در قم فعال بوده‏اند. كتابخانه مدرسه فيضيه، كتابخانه آستانه مقدسه حضرت معصومه عليها‏السلام و كتابخانه مدرسه حجتيه. در اين نوشتار به معرفي اجمالي اين سه كتابخانه مي‏پردازيم.

كتابخانه مدرسه فيضيه

كتابخانه مدرسه فيضيه اولين كتابخانه‏اي است كه پس از تأسيس حوزه علميه قم به دست با كفايت مؤسس حوزه، مرحوم آيت‏الله‏العظمي حائري يزدي قدس‏سره در سال 1349 قمري برابر با 1309 شمسي تأسيس شد. مؤسس بزرگوار، به اين كتابخانه اهتمام خاصي داشتند و نسبت به تأمين كتاب‏هاي ارزنده و علمي و ساير لوازم آن مستقيما اقدام مي‏فرمودند.

در زمان زعامت مرحوم آيت‏الله‏العظمي بروجردي قدس‏سره هم‏زمان با ساختمان مسجد اعظم، سالني به امر مبارك آن زعيم بزرگوار ساخته و به كتابخانه ملحق گرديد. معظم‏له نظر به عنايتي كه به كتابخانه داشتند پس از وفات سرپرست سابق كتابخانه مرحوم آيت‏الله صاحب‏الداري، مرحوم آيت‏الله حاج آقامجتبي عراقي رحمه‏الله را سرپرست كتابخانه كردند و نسبت به هزينه‏هاي لازم و توسعه كتابخانه مستقيما مساعدت مي‏فرمودند.

بعد از مرحوم آيت‏الله‏العظمي بروجردي، حضرت آيت‏الله‏العظمي امام خميني قدس‏سره و مرحوم آيت‏الله‏العظمي گلپايگاني رحمه‏الله به مدرسه فيضيه و اين كتابخانه عنايت ويژه‏اي داشتند و هميشه از رهنمودهاي لازم آن دو بزرگوار استفاده مي‏شد. مرحوم آيت‏الله‏العظمي گلپايگاني رحمه‏الله سالن دوم كتابخانه را ساختند و سالن زير آن اكنون به نام مدرس امام قدس‏سره معروف است.

در عهد اين دو مرجع بزرگ، كتابخانه از نظر كيفي و كمي توسعه يافته و توسط مرحوم امام قدس‏سره كتاب‏هاي مورد نياز براي كتابخانه خريداري و وقف گرديده است. بعد از پيروزي انقلاب حضرت امام شخصا از كتابخانه ديدن كردند و مدتي سالن كتابخانه، محل برخي از ديدارهاي خصوصي آن بزرگوار بود.

بعد از رحلت جانگداز امام رحمه‏الله در اولين سفري كه مقام معظم رهبري حضرت آيت‏الله خامنه‏اي - مدظله العالي- به قم داشتند، فرمودند مايلند در يك وقت خاصي از كتابخانه ديدار داشته باشند. اين ديدار ملاحظه فرمودند كه اين كتابخانه با داشتن كتاب‏هاي نفيس و قيمتي و سوابق درخشان آن، از نظر مكان در شرايط خوبي نيست، و ساختمان آن، گنجايش كتاب‏هاي موجود را ندارد. با پيشنهاد حضرت آية‏الله العظمي فاضل لنكراني -مدظله العالي- بنا شد دو باب منزل قديمي كه در ضلع شرقي مدرسه فيضيه قرار داشتند، خريداري و كتابخانه‏اي درخور شأن مدرسه فيضيه و حوزه علميه در آن ساخته شود. بحمدالله اين توفيق حاصل شد و اين فكر و پيشنهاد تحقق يافت و در زميني به مساحت حدود يك هزار و سيصد متر مربع كتابخانه جديد مدرسه فيضيه در پنج طبقه (با هزينه مقام معظم رهبري مدظله‏العالي) ساخته شد كه به‏زودي به بهره‏برداري خواهد رسيد. ان‏شاالله .

تعداد كتب كتابخانه

كتابخانه فيضيه حدود يك صدوبيست هزار جلد كتب چاپي و دو هزار و پانصد جلد كتاب خطي نفيس دارد كه بعضي نسخ آن منحصر به فرد است. بيش‏تر كتاب‏ها توسط علما و بزرگان حوزه به اين كتابخانه اهدا شده است.

فهرست نسخ خطي

ابتدا فهرست بخشي از كتب چاپي و حدود 350 نسخه خطي توسط مرحوم آيت‏الله حاج آقا مجتبي عراقي تهيه و در دو جلد چاپ شد و سپس فهرست دو هزار و دويست نسخه خطي كتابخانه توسط آية‏الله استادي نگاشته و در دو مجلد چاپ شده است.

ساختمان جديد

در ساختمان جديد كتابخانه سه سالن مطالعه براي برادران و خواهران و يك سالن براي محققان در نظر گرفته شده و يك طبقه هم براي نگه‏داري كتب خطي و نفيس ساخته شده است. الحمدلله والمنة كتابخانه جديد داراي امكانات خوب و مطابق با سيستم كتابخانه‏هاي استاندارد جهان است.

مقام معظم رهبري به اين كتابخانه توجه و اهتمام خاصي دارند و بارها مي‏فرمايند:

من به اين كتابخانه خيلي علاقه دارم، زيرا بيش‏تر علماي گذشته و حال كه همه از اعاظم هم بوداند، بيش‏تر اوقات خوب عمرشان را در اين كتابخانه سپري نموده‏اند.

چون مؤسس كتابخانه مرحوم آيت‏الله‏العظمي حائري قدس‏سره بوده‏اند، فرمودند كتابخانه جديد هم به نام آن مرحوم (آيت‏الله حائري) نامگذاري شود. اميد است در سال تحصيلي جاري اين كتابخانه عظيم به بهره‏برداري برسد.

عسگر سپهوند


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -