مدیرستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان شمالی: سهم نیم درصد از بودجه شهرداری به کتابخانه کانون های مساجد نیز تخصیص یابد

مدیرستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان شمالی با بیان اینکه بر اساس قانون، ‌نیم درصد از بودجه شهرداری‌ها باید به کتابخانه‌ها اختصاص یابد که این بودجه تنها شامل کتابخانه‌های عمومی می‌شود، خواستار سهیم شدن کتابخانه کانون ها از این بودجه شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بجنورد؛ «هاشم شیرازیان» امروز شنبه (6 اردیبهشت) در نشست صمیمی «محمد وحیدی» نماینده منتخب مردم خراسان شمالی در مجلس یازدهم شورای اسلامی با کارکنان ستاد هماهنگی کانون های مساجد و خبرگزاری شبستان خراسان شمالی با بیان اینکه ارکان مسجد  فعالان زیادی دارد، اظهار کرد: کانون های فرهنگی و هنری در کنار ائمه جماعات، هیئت امنا، بسیج، امور مساجد و مراکز نیکوکاری فعالیت می کند.

 مدیرستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی با بیان اینکه رسالت کانون های فرهنگی و هنری مساجد پس از بیانات مقام معظم رهبری در این استان و در خصوص فعالیت کانون ها سنگین تر شد، افزود: اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد همواره در راستای توسعه فعالیت های کتابخوانی، جشنواره ها، حوزه تولیدات هنری و فعالیت های پژوهشی تلاش می کنند.

 وی به اجرای طرح «فهما» با نگاه هنری که مخفف «فرهنگ و هنر و مساجد ایران» است، اشاره کرد و گفت: در گام اول کانون های فرهنگی و هنری در سامانه بچه های مسجد ثبت شد و در گام های بعدی، مدیران کانون ها فعالیت های حوزه های مختلف کانون را در این سامانه ثبت کردند.

 شیرازیان با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به شروع ماه مبارک رمضان طرح «راهکار» مدنظر است، این طرح را در راستای خدمت مومنانه و با کلید واژه های «رزمایش،ایمان، همدلی، کار، ایثار و رمضان» برشمرد و گفت: این طرح با هدف جلب مشارکت های حداکثری تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی با بیان اینکه بیش از 60 درصد کانون های فرهنگی و هنری در مساجد روستایی فعالیت دارد، اظهارکرد: با توجه به آمادگی این کانون ها در راستای اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری مختلف در زمینه های متنوع، آموزش های لازم و همچنین اعزام اساتید هم صورت می گیرد.

 وی به تصویب اساس نامه ستاد هماهنگی کانون های مساجد در شورای عالی انقلاب فرهنگی و پس از 26 سال فعالیت هم اشاره و اظهار امیدواری کرد این مهم، سبب حمایت های بیش از پیش از فعالیت ها و طرح های کانون ها و همچنین افزایش بودجه و تبدیل وضعیت کارکنان ستاد شود.

 انتخاب خراسان شمالی به عنوان پایلوت ملی اجرای طرح «مسجد، مدرسه و منزل»، اختصاص بخشی از نیم درصد بودجه شهرداری ها و دهیاری ها به کتابخانه های مساجد و تشکیل فراکسیون مساجد در مجلس شورای اسلامی از جمله درخواست های مدیرستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی از نماینده منتخب مردم در مجلس بود.

  در حال حاضر 387 کانون فرهنگی و هنری فعال در مساجد خراسان شمالی به ثبت رسیده است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -