يك پژوهشگر: كتابخانه‌ها نخستين دانشگاه‌های جهان اسلام بودند

گروه ادب: در قرن نخست پس از هجرت، كتابخانه‌ها با درآميختن سابقه كتابت در جوامع اسلامی و علاقه مسلمانان به علوم ديگر ملل نخستين دانشگاه‌های جهان اسلام را پديد آوردند. به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روابط عمومی ستاد عالی كانون‌های فرهنگی، هنری مساجد كشور، «عباس گيلوری»، پژوهشگر و معاون تحقيق و توسعه مركز اطلاع‌رسانی جهاد كشاورزی در اولين نشست تخصصی بررسی وضعيت كتابخانه مساجد كشور با بيان اين مطلب گفت: پيشينه كتابخانه‌های مساجد به قدمت تاريخ اسلام است و مساجد نقطه آغاز فعاليت دانشگاه‌های اسلامی بوده‌اند.
وی با اشاره به اهميت علم آموزی در اسلام و نقش محوری مساجد در جوامع اسلامی، فتوحات مسلمانان و ظهور صنعت چاپ را از ديگر عوامل موثر بر روند توسعه كتابخانه‌ها در مساجد ياد كرد.

معاون تحقيق و توسعه مركز اطلاع‌رسانی جهاد كشاورزی با گلايه از روش سليقه‌محوری به جای برنامه‌محوری در امر كتابخانه‌های مساجد، خواستار اتخاذ برنامه‌ريزی سازمانی و تخصيص بودجه ويژه برای اين كتابخانه‌ها شد.

«ابوالفضل هاشمی»، مدير كل كتابخانه‌های مساجد كشور نيز در ادامه نشست، پياده‌سازی استانداردهای كتابخانه‌ای، ايجاد كتابخانه‌های ويژه كودك، راه‌اندازی شبكه كتابخانه‌های مساجد كشور و راه‌اندازی شبكه اطلاع‌رسانی كتابخانه‌های مساجد كشور را از جمله برنامه‌های در دست اقدام ستاد عالی كانون‌های فرهنگی، هنری مساجد كشور اعلام و بر اجرای آن‌ها در آينده نزديك تاكيد كرد.

يادآوری می‌شود كه ستاد عالی كانون‌های فرهنگی، هنری مساجد كشور، 1500 باب كتابخانه مساجد با بيش از 2ميليون عضو تحت پوشش دارد كه اين رقم تا پايان سال جاری بالغ بر 2000 كتابخانه خواهد شد.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۹ کتابدار از ۷۳۱۳ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۵۷۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۷ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۸ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۴۲ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۵۸۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۱۲۶۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -