کتابخانه‌های مساجد به توسعه فرهنگ دینی و عمومی جامعه كمك مي كنند

کانون‌های مساجد: مدیر کل کتابخانه‌های ستاد عالی كانون هاي مساجد کشور کتابخانه‌ها را بهترین مکان برای توسعه فرهنگ دینی و عمومی نسل جوان دانست.
به گزارش خبرگزاری شبستان، سیدابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه‌های ستاد عالی كانون هاي مساجد کشور در نشستي در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پیرامون آنچه کتابدار مسجد باید بداند، گفت: کتابخانه‌های مساجد به توسعه فرهنگ عمومی، دینی و ترویج فرهنگ مطالعه و نماز برای نسل جوان با بهترین شیوه پرداخته‌اند و در این راستا بسیار مؤثر و کارآمد عمل کرده‌اند.

وی افزود: کتابخانه‌های مساجد کتابخانه‌های مردمی، عمومی و محلي هستند و عملا خود مردم را صاحب و حافظ آن می‌دانند عضویت همه افراد بر اساس نیاز و ساعات مراجعان تنظیم می‌شود، احساس امنیت خانواده‌ها و فعالیت فی سبیل‌الله کتابداران مساجد در اداره کتابخانه‌ها از جمله ویژگی‌های بارز این کتابخانه‌هاست.

هاشمی با اشاره به ویژگی‌های کتابخانه‌های باز عنوان کرد: كتابخانه هاي باز فضا و هزینه زیادی را بر دولت تحمیل نمی‌کنند، بدون قید و شرط اطلاعات می‌دهند، مناطق پرجمعیت ایجاد شده نیازی به فهرست‌نویسی، سازمان‌دهی و استخدام کتابدار ندارند و همیشه در دسترس عموم قرار دارند.

مدیر کل کتابخانه‌های ستاد عالی كانون هاي مساجد کشور گفت: برای هر 7 نفر ایرانی یک جلد کتاب و برای هر 23 هزار نفر یک کتابخانه مسجد وجود دارد که اگر آمار کتابخانه‌های باز را 70 هزار مسجد و 25 هزار کتابخانه مسجد را به این آمار بیفزاییم برای هر ده هزار نفر یک کتابخانه مسجد وجود دارد.

وی ادامه داد: هر ساله 50 عنوان کتاب چاپ اول و جدید به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آمار کتاب‌های کتابخانه‌های مساجد افزوده می‌شود که با توجه به طیف سنی کودکان زیر 11 سال که 12 درصد، دانش‌آموزان 11 تا 14 سال که 20 درصد، 18 تا 15 سال که 22 درصد، 25 تا 19 سال که 29 درصد و 26 تا 35 سال 8 درصد و نیز 35 سال به بالا 9 درصد مراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌های مساجد را تشکیل می‌دهند و بر اساس اين نیاز براي نسل جوان و مراجعان هرساله برنامه‌ریزی خاصي مي شود و کتاب‌های مورد نیاز آنان را به کتابخانه‌های مساجد ارسال می‌کنیم.

مدیر کل کتابخانه‌های ستاد عالی كانون هاي مساجد کشور گفت: ایجاد کتابخانه‌های تخصصی کودکان در کنار آن اسباب‌بازی‌های نشکن که کودکان نیاز دارند به ویژه در هنگام انجام عبادت والدین در مساجد، راه‌اندازی کتابخانه‌های دیجیتال نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در حال پیگیری آنها هستیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر دو هزار و 500 کتابخانه مسجد با پنج هزار و 500 کتابدار به اعضای کتابخانه‌های مساجد خدمات ارایه می‌دهند که با توجه به پراکندگی اماکن مذهبی و اولویت‌بندی برنامه‌ریزی شده تا ایجاد کتابخانه‌های باز 6 درصد برای روستاها در نظر گرفته شده است و بقیه در سطح شهرها ایجاد می‌شوند.

وی توجه به فهرست‌نویسی و منابع اطلاع‌رسانی را با بهره‌گیری از روش‌های نوین خدمات‌رسانی لازم دانست و گفت: استفاده از نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای یکی از بهترین روش‌ها است که تاکنون يك سوم کتابخانه‌های مساجد به نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای مجهز شده‌اند که نمایه یا مهر مسجد اولین نرم‌افزاری است که برای کتابخانه‌های مساجد سراسر کشور ارسال شد و نیز در آینده‌ای نزدیک نرم‌افزار کتابخانه‌های دیجیتال و استفاده از فن‌آوری روز را برای تجهیز کتابخانه‌های مساجد استفاده می‌کنیم.

هاشمی ادامه داد: طی سه سال گذشته 5 میلیارد کتاب کمک آموزشی به کتابخانه‌های مساجد ارسال کرده‌ایم. اين امر ضمن رونق بخشیدن به کتابخانه‌های مساجد صفوف نمازهای جماعت مساجد را نیز به هم پیوسته‌تر کرده است.

مدیر کتابخانه‌های ستاد عالی كانون هاي مساجد كشور گفت: ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور پس از فرمان رهبری مبتنی بر مبارزه با تهاجم فرهنگي برای احیای واقعی نقش مساجد به عنوان پایگاه فرهنگی و سیاسی فعاليت خود را آغاز كرد.

وی با اشاره به وظایف کتابخانه‌های تخصصی گفت: کتابخانه‌های تخصصی با هدف ارتقاء بحث آموزش، مدیریت و همکاری با سایر کانون‌های استان برای برنامه‌های بهتر و پربارتر تأسیس شده‌اند و با ایجاد بانک مشترک اطلاعاتی آموزش کتابداران مساجد، ارایه آمار کتابخانه‌های استان سعی در ارتقاء جایگاه کتابخانه‌ها دارند و ایجاد انجمن کتابداران از برنامه‌های آینده کتابخانه‌های تخصصی در سطح کشور است.

هاشمی خاطرنشان کرد: رعایت ویژگی‌های کتابدار خوب مسجدی و توجه به فن‌آوری نوین اطلاعاتی و تعامل و تبادل نظر بین کتابداران مساجد موجب ایجاد خلاقیت، شکوفایی و رونق هرچه بیشتر کتابخانه‌های مساجد شده است

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۰ کتابدار از ۷۳۴۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۲۷۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۰ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۶۸۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۱۸۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۱ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۵ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -