نیروی انسانی متغیر مهم ترین مشکل کتابخانه های مساجد استان

گروه فرهنگی هنری- در مواردی شاهد هستیم کتابخانه های مساجد که با امکانات خیران، سازمان ها و نهادهای فرهنگی دایر شده است، فعالیت مناسبی ندارد. برای بررسی وضعیت کتابخانه های مساجد با مسئول دبیرخانه هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی هنری استان که متولی کتابخانه های کانون های فرهنگی هنری مساجد است هم صحبت شدیم.
محمدحسین عبدالهی ضمن تاکید بر این موضوع که تمام کتابخانه هایی که در مساجد استان مستقر است، مربوط به مجموعه کانون ها نمی شود، گفت: برای پیشرفت و پویایی کتابخانه های مساجد استان باید تمام نهادها از جمله شهرداری ها، با هم تعامل داشته باشند تا شرایط استفاده از امکانات همه سازمان ها برای پیشرفت کتابخانه های مساجد استان فراهم شود. وی افزود شهرداری بعضی مساجد را شناسایی و در آن ها کتابخانه تاسیس می کند و برای تجهیز آن ها نیز مبادرت می ورزد. اما با توجه به آشنایی که این دبیرخانه با امر اداره کتابخانه های مساجد دارد، اگر این کار با هماهنگی و دریافت مشاوره از کارشناسان انجام شود، بازده بهتری دارد و باعث پویاتر شدن کتابخانه های مساجد می شود. نیروی انسانی کارآمد در هر سازمان حرف اول را می زند. ما تنها به موضوع کتابخانه توجه نکرده ایم بلکه کتاب دار نیز به عنوان یک رکن مورد توجه است. اما نیروی انسانی که محور اصلی کتابخانه مسجد است دائم در حال تغییر است و این موضوع به عنوان مهم ترین مشکل به عملکرد کتابخانه مسجد لطمه وارد می کند. وی ادامه داد: باید به صورتی برنامه ریزی شود که کمترین تغییرات در سطح نیروی انسانی کتابخانه ها انجام شود اما این کار با توجه به فعالیت ۳۲۰ کتابخانه در مساجد استان و ۵ هزار کتابخانه در کشور امکان استخدام نیرو را برای کتابخانه های مساجد دشوار کرده است .

تاثیر کتابخانه در جذب جوانان به مسجد

عبدالهی درباره تاثیر کتابخانه ها در جذب جوانان به مسجد گفت: ما به این موضوع معتقدیم که اگر کسی به خاطر کتابخانه جذب مسجد شود، نیروی ماندگارتر و مفیدتری خواهد بود. وی فراهم کردن شرایط مطالعه در مساجد را کاری خداپسندانه، ارزشمند و نتیجه بخش بیان کرد و گفت کانون هایی که از طریق کتابخانه ها نیرو جذب می کنند، به صورت ماندگارتر، ارزشمندتر و مفیدتری کار می کنند و می توانند شرایط حضور نوجوانان و جوانان بیشتری را در مساجد فراهم کنند. عبدالهی تعداد کتابخانه های مساجد استان را برابر با تعداد کانون های فرهنگی هنری بیان کرد و گفت: در استان خراسان رضوی ۳۲۰ کتابخانه فعال است که در این تعداد کتابخانه ۸۶۲ هزار جلد کتاب موجود است و ۷۱ هزار نفر از امکانات آن استفاده می کنند. وی اضافه کرد: از این تعداد کتابخانه ۹۴ باب در مشهد و بقیه در شهرستان های استان فعال است. وی در خصوص توزیع کتابخانه ها مدعی شد به صورت اتفاقی کتابخانه های مساجد با توجه ویژه به مناطق محروم در تمام محلات شهر به صورت پراکنده مستقر است. عبدالهی ادامه داد: کتابخانه ها بر اساس تعداد منابع، مراجعات و وضعیت درجه بندی شده است که در استان خراسان رضوی ۱۷ باب کتابخانه درجه یک، ۱۶ باب درجه ۲، ۱۴۴ باب درجه ۳ و ۱۴۳ باب درجه ۴ است. به گفته مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در آغاز تاسیس هر کانون امکاناتی شامل قفسه کتاب، میز، صندلی و کتاب در اختیار آن مراکز قرار می گیرد و به صورت سالانه نیز با توجه به نیاز، کتابخانه ها تجهیز می شود؛ حال با توجه به این موضوع که در هر محله حداقل یک کتابخانه مسجد فعالیت می کند، این پرسش مطرح می شود که همشهریان و هم استانی های ما تا چه حد از این کتابخانه ها به صورت مفید و مستمر استفاده می کنند؟ طبق آمار کارشناس کتاب داری دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان ۷۱ هزار نفر به صورت فعال عضو این کتابخانه ها هستند. این موضوع در حالی است که استان خراسان رضوی دارای جمعیتی حدود ۵ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر است که از این تعداد حدود یک میلیون و ۳۴۳ هزار نفر دانش آموز و دانشجو هستند که مخاطبان اصلی کتابخانه ها محسوب می شوند. عبدالهی به این نکته نیز اشاره کرد که در ساخت مساجد، فضایی برای کتابخانه در نظر گرفته نشده است. وی با بیان این مطلب که کتابخانه سرانه نقدی ندارد، گفت: امکانات کتابخانه ها در قالب اهدای کتاب یا تجهیزات مورد نیاز توسط ستاد عالی خریداری و به استان ها ارسال می شود و ما نیز این امکانات را در اختیار کتابخانه های استان قرار می دهیم. عبدالهی درباره هدفمند کردن موضوعی کتاب نیز گفت: این کار در سطح کشوری انجام نشده اما دبیرخانه به صورت استانی به این موضوع توجه کرده است. در مواردی که نیاز به کتاب با موضوعاتی باشد که از طریق ستاد عالی تامین نشده باشد، با استفاده از منابع استانی این کتاب ها خریداری و به کتابخانه ها اهدا می شود. وی با بیان این مطلب که توجه به برنامه های بلند مدت در زمینه پیشرفت کتابخانه امری ضروری است، گفت: عقد تفاهم نامه با نهاد کتابخانه ها، برگزاری نشست های منطقه ای با کتاب داران و ارائه آخرین آموزش های لازم به آن ها، برگزاری کلاس های فهرست نویسی، فهرست نویسی استاندارد کتابخانه های استان و... از جمله برنامه هایی است که این دبیرخانه با توجه به دو بخش متمرکز و کتابخانه ای برای پیشرفت کتابخانه های مساجد استان انجام داده است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -