جایگاه کتابخانه های باز در نشست سرای اهل قلم بررسی شد

کتابخانه های باز کتابخانه هایی هستند که ساختار کتابخانه های معمولی را ندارند و هدفشان دسترسی راحت تر و کمک به مراجعین است. به گزارش خبرنگار لیزنا، اولین نشست سراي اهل قلم كارنامه نشر  در نمایشگاه 26 با عنوان «بررسی جایگاه کتابخانه های باز در مساجد و ضرورت بهره برداری و سازماندهی بهینه تر» از ساعت 14تا 15:30 روز چهارشنبه 11 اردیبهشت، در طبقه دوم شبستان روبروی سالن یاس برگزار شد.  

 در این نشست مرتضی طاهریان، معاون فرهنگی، هنری کانون های مساجد کشور، ابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه های عمومی مساجد، دکتر عباس گیلوری،  عضو هیات علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، و دکتر سعید غفاری ، رییس گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه پیام نور ، به عنوان دبیر نشست حضور داشتند.

در ابتدای نشست دکتر عباس گیلوری بیان کرد: کتابخانه های باز کتابخانه هایی هستند که ساختار کتابخانه های معمولی را ندارند و هدفشان دسترسی راحت تر و کمک به مراجعین است .در این  نوع کتابخانه ها دیوار ها از بین می رود و کتاب ها راحت تر در دسترس مخاطبین قرار می گیرد.

 وی بیان کرد: در کتابخانه های باز در کشورهای خارجی استفاده رایگان با حداقل امکانات را می بینید.

 ابوالفضل هاشمی در این نشست به کتاب هایی که به ارشاد کل استان ها اختصاص می یابد اشاره کرد و گفت: 5% از این کتاب ها اختصاص به کتابخانه ی باز دارد. و افزود: کتابخانه های باز را می توانید در بعضی از مغازه های نانوایی و آرایشگری ببینید.

 طرح کتابخانه های باز ذر ایران در سال 85 برنامه ریزی شد و در سال 87 اجرایی شد. در همان سال 87 شهرداری تهران طرح کتابخانه باز اتوبوسی را عملی نمود و همین طور ستاد عالی در سال 87 ، 2000 کتابخانه باز در کل کشور با الویت روستایی در مساجد ایجاد کرد که در حال حاضر به بیش از 6000 کتابخانه باز رسیده است.

 دکتر گیلوری به و جود تقریبا صد هزار اماکن مذهبی در کشور اشاره کرد و داشتن 6000 کتابخانه باز زیر نظر ستاد عالی را کم دانست. وی در ادمه به ویژگی کتابخانه های باز مساجد اشاره کرد و اینکه این کتابخانه ها ساختارمند نیستند ، کم هزینه هستند، و می توان با تعداد کم کتاب و 2 عدد قفسه در شبستان مسجد ایجاد کرد.

 وی افزود: نکته قابل توجه در کتابخانه های باز، نیاز نداشتن به فضای زیاد است و در کمترین فضا افراد می توانند نیاز مدهبی خود را تکمیل کنند و در کنار نیازهای مذهبی نیازهای دیگر را برطرف نمایند.

 مرتضی طاهریان به کارکردهای آموزشی مساجد از قدیم اشاره کرد و بزرگترین کارکرد آموزشی مساجد را کتابخانه ها دانست.

 وی به این مورد اشاره کرد که کتابخانه های باز در مساجد نیاز به فضای مستقل ندارند و از فضای مساجد استفاده می شود و می توان توسعه خدمات به نمازگزاران و استفاده از ظرفیت های موجود مساجد و از همه مهم تر قدمی در توسعه کتاب و کتابخوانی برداشت.

 ابوالفضل هاشمی یکی از موارد کتابخانه های باز مساجد را انتخاب کتاب عنوان کرد و اینکه از همه آحاد مردم به مسجد می آیند و باید سنین مختلف با سطح سواد و سلیقه های مختلف را در نظر داشت. وی گفت: کتابخانه های باز موفق بوده اند چون در خواست برای تشکیل آنها  وجود داشته است.

هاشمی در ادامه در خصوص به روز رسانی این کتابخانه ها و انتقال منابع به این نوع کتابخانه ها صحبت کرد. وی به کتابخانه حسینیه سید الشهدا شیراز اشاره کرد و قانون این کتابخانه که نوشته اند شرایط استفاده از کتابخانه وجدان شخصی ،مسولیت پذیری ، امانت داری و دلسوزی استفاده کنندگان است.

 دکتر گیلوری در ادامه نشست به رشد فناوری سریع و اینکه همگان توان مالی یا فرصت و حوصله با همگام سازی با تکنولوژی را ندارند اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در این کتابخانه ها منابع چاپی مد نظر است ولی این به این معنی  نیست که قرار است این کتابخانه ها در این حد باقی بمانند.

 مرتضی طاهریان در مورد فاز دوم گسترش کتابخانه های باز گفت: در 6 ماه اول آسیب شناسی توسط کارگروه ایجاد شده صورت گرفته و در 6 ماهه دوم به مرحله اجرا خواهد رسید.

 عباس گیلوری در مورد اینکه می توان این کتابخانه ها را کتابخانه دانست در تعریف آکادمیک رد نمود و گفت کتابخانه ها دارای فرایند مجموعه سازی ، سازماندهی،و .. است که این کتابخانه ها ساختار و سازمان ندارند.

 وی بیان کرد:  برای تشکیل این کتابخانه ها لازم است درخواست تشکیل کتابخانه باز به دبیرخانه های وزارت ارشاد و کانون مساجد در استان ها یا رابطین دبیرخانه در شهرستان ها توسط امام جماعت صورت گیرد.

 در پایان ابوالفضل هاشمی عنوان کرد: در حوزه کتاب عمده ترین نیاز، ایجاد کتابخانه های باز است. اما امکان استفاده از 65 هزار جلد کتاب چاپی که هر سال تولید می شوند در مساجد وجود ندارد و اگر بتوانیم 80 درصد کتاب ها را در داخل کتابخانه و 20 درصد را در کتابخانه های باز استفاده کنیم، از این کتابخانه ها استفاده لازم را برده‌ایم.

خبرنگار: ملیحه طاهری

منبع : لیزنا

جمعه, 13 اردیبهشت 1392 ساعت

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -