کتابخانه‌های مساجد جوان؛ پیوند دهندگان کتاب و معنویت

خبرگزاری تسنیم: کتابخانه‌های مساجد جوان، کتاب ومعنویت را در شبستان مساجد با یکدیگر پیوند می‌زند و شاید لازم باشد بیش از گذشته به این ظرفیت‌های فرهنگی توجه شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، تاسیس کتابخانه‌های مساجد یکی از ابتکاراتی بوده که در حوزه فرهنگی کشور به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق افتاده و در چند سال اخیر رشد و پیشرفت خوبی داشته و این عرصه در استان اصفهان جایگاه ویژه و برجسته‌ای در سطح کشور پیدا کرده است.

هفته کتاب و کتاب‌خوانی فرصت ارزشمندی است تا به این موضوع مهم فرهنگی پرداخته شود و این فضاهای فرهنگی و معنوی به جوانان و نوجوانان معرفی شود.

اما نگاهی آماری به وضعیت کتابخانه های مساجد استان اصفهان از نظر مدیرکل کتابخانه های مساجد کشور و  مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان نشان می‌دهد که اصفهان در این زمینه رشد قابل توجهی داشته است.

استان اصفهان پیشتاز در تاسیس کتابخانه‌های مساجد

ابوالفضل هاشمی، مدیرکل کتابخانه های مساجد کشور در حاشیه سفر خود به اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با بیان اینکه 10 هزار کتابخانه باز و بسته در مساجد کشور فعالیت دارد، اظهار کرد: هزار و 200 باب از این کتابخانه‌ها مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته‌اند و مجوز رسمی دریافت کرده‌اند.

وی افزود: از میان هزار و 200 کتابخانه مجوز دار کشور 200 باب آن متعلق به استان اصفهان بوده که این استان در تاسیس کتابخانه‌های مساجد پیشتاز است و رتبه نخست را در بین استان های دیگر کشور دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های مساجد کشور بیان کرد: اهدای مجوز به کتابخانه‌های مساجد امسال نیز انجام می‌گیرد و بر اساس مجوز و درجه سرانه به کتابخانه‌های برای فعالیت اختصاص می‌یابد.

فعالیت 900 کتابخانه در مساجد استان اصفهان

حجت‌الاسلام و المسلمین رمضانعلی معتمدی، رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان نیز در این زمینه اظهار کرد: بیش از هزار و 500 کانون فرهنگی هنری و 900 کتابخانه در مساجد استان اصفهان فعالیت دارند.

وی افزود: در حال حاضر 200 باب از کتابخانه های مساجد مجوز رسمی از اداره کل کتابخانه های عمومی ستاد عالی نظارت بر کانون فرهنگی هنری مساجد اخذ کرده‌اند که کتابخانه‌ها بر اساس میزان کتاب، تعداد اعضا و ظرفیت‌های دیگر درجه‌بندی شده‌اند.

رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان گفت: بیمه کتابداران، برگزاری دوره های آموزشی کتابداری و اهدا نرم افزار و کتاب به کتابخانه های مساجد از دیگر برنامه ها و حمایت های دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد از کتابخانه های مساجد در استان اصفهان است.

وجود نزدیک به هزار کتابخانه در سطح مساجد استان در کنار کتابخانه‌های عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی و یا کتابخانه‌های شهرداری‌ها و ارگان‌ها و نهاد های فرهنگی اجتماعی نقش موثری در ترویج فرهنگ کتابخوانی و دسترسی به اماکن کتابخانه‌ای برای مطالعه و دریافت کتاب است.

موضوع جالب‌تر و بسیار ارزشمند در احداث و راه‌اندازی کانون های فرهنگی هنری مساجد و کتابخانه های مساجد این است که اگر دولت و خیرین بخواهند کتابخانه هایی در روستاها راه‌اندازی کنند باید هزینه قابل توجهی صرف کنند و سئوال اینجا است که آیا این موضوع به آسانی امکان پذیر است؟

بدون شک احداث و راه‌اندازی یک کتابخانه در روستا با وجود هزینه‌های بالا امکان پذیر نیست اما امروز این نا ممکن و مسئله سخت اما پر اهمیت به واسطه تاسیس کانون های فرهنگی هنری انجام شده است.

دولت و خیران به همراه جوانانی خوش ذوق و علاقمند به خدمت و کار فرهنگی وارد عرصه‌ای به نام کار فرهنگی در مقابل تهاجم فرهنگی شده‌اند و با ایجاد یک کانون و یک کتابخانه در مسجد محل فضای فرهنگی برای نسل جوان فراهم کرده‌اند.

حجت الاسلام معتمدی در این زمینه گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در هر روستا تنها مرکز فرهنگی آن روستا هستند و فعالیت‌های فرهنگی و هنری، اجتماعی، ورزشی و کتابخانه‌ای در آنها صورت می‌گیرد و نقش موثری در انجام فعالیت های فرهنگی هنری و ارتقای شاخص های فرهنگی دارند.

اما با ایجاد کتابخانه های مساجد و تلاش دولت، خیران و جوانان مسجدی چه هدفی باید دنبال شود و باید به کجا برسیم تا اینکه در مسیر فعالیت خودمان موفق و پیروز بوده باشیم که در این باره راهکارها و برنامه های مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان راه‌گشای این موضوع خواهد بود.

مرتبه استفاده از کتاب شاخصه موفقیت کتابخانه ها است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به اهمیت تاسیس کتابخانه های عمومی در مسجد اشاره و در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار کرد: کانون های فرهنگی هنری مساجد تنها مراکز فرهنگی هستند که پسوند مسجدی دارند و تاسیس کتابخانه در مسجد محل پسوند فرهنگ کتابخوانی و کتاب با مسجد و مردم است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قطبی افزود: مرتبه استفاده از کتاب شاخصه موفقیت کتابخانه های مساجد است و باید کتابداران و مدیران کتابخانه ها فرصت سازی و بستر برای جذب و حضور در کتابخانه و استفاده از کتاب فراهم شود و کتاب به خانه های افراد و نمازگزارن معرفی شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ایجاد کنفرانس کتابخوانی، ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی با استفاده از روش‌های فرهنگی، برگزاری مسابقات کتابخوانی و چاپ و انتشار کتاب را از ماموریت های کتابخانه های مساجد عنوان و تصریح کرد: این برنامه‌ها باید در ماموریت‌ها و فعالیت‌های کانون های فرهنگی هنری و کتابخانه های مساجد قرار گیرد.

استان اصفهان در زمنیه‌های مختلف همیشه پیشتاز و فعال بوده که یکی از عرصه های فعال این استان تاسیس کتابخانه مساجد است که مسئولان کشوری در این خصوص از زحمات و تلاش های استان تجلیل و تقدیر می کنند.

اما آنچه مهم به نظر می‌رسد حمایت خیران، مسئولان محلی از این کتابخانه ها و مردم و نسل جوان در استفاده از این فضاهای فرهنگی است تا اینکه شاهد رشد و توسعه کتابخانه های مساجد، جذب به مسجد و توسعه فرهنگی و اجتماعی هر منطقه باشیم.

فعالان فرهنگی در مساجد باید برنامه‌هایی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی و ترویج آن در جامعه داشته باشند که این موضوع علاوه بر وجود سرمایه انسانی و جوانانی متعهد و علاقمند نیازمند حمایت مسئولان کشوری و منطقه ای برای فعالیت این نهادهای مردمی است.

مردم هر منطقه نیز باید با درنظر گرفتن شرایط سخت اقتصادی کشور و تهاجم فرهنگی دشمنان علیه این نظام مقدس و جوانان کشورمان، سعی کنند از ظرفیت های فرهنگی همانند کتابخانه های مساجد، کانون های فرهنگی و مواردی از این قبیل بهره ببرند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -