کتابخانه کانون مسجد امام حسن مجتبی(ع) بزرگ ترین کتابخانه کرج

خبرگزاری شبستان: کتابخانه عمومی مسجد امام حسن مجتبی(ع) یکی از کتابخانه های بزرگ کرج است که با ۱۳ هزار جلد کتاب توانسته مخاطبان زیادی را به کتابخوانی تشویق کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، مقارن با اولین ماههای پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358، بنای مسجد امام حسن مجتبی(ع) در محلّه­ دهقان ویلای کرج توسط عده ای از مؤمنین آغاز شد.

از آن تاریخ تا کنون بنای مسجد به تدریج تکمیل و در حال حاضر شاهد یکی از زیباترین مساجد شهرستان کرج هستیم که بنای وسیع و متقارن آن با گنبد و گلدسته­های زیبا و کاشی­کاریهای بدیع و تلفیق معماری سنتی و نوین، فضای معنوی و روح­بخشی را برای حضور طیف وسیعی از مردان و زنان با ایمان فراهم و این مسجد را به مرکز فرهنگی محل و منطقه تبدیل کرده است.

 در حال حاضر مجموعه­ مسجد شامل شبستان اصلی، حسینیه، کتابخانه، سایت کامپیوتر، منزل مسکونی امام جماعت و خادم، پایگاه بسیج برادران و خواهران و رستوران است.

 از بدو تأسیس مسجد و در راستای توسعه­ فضای ساختمانی آن، برنامه­های فرهنگی نیز توسط مؤمنین و با نظارت و راهبرد ائمه جماعات، برنامه­ریزی و اجراء شده است و در کنار آن فعالیت­های پایگاه بسیج شهید بهشتی(ره) در دوران دفاع مقدس و تقدیم حدود سی شهید والامقام، منشأ خدمات ارزنده­ای بوده و هست. ولیکن سازماندهی و تشکیل کانون فرهنگی مسجد امام حسن مجتبی(ع) که در کنار پایگاه مقاومت بسیج، محوریّت برنامه­های فرهنگی مسجد را بر عهده دارد، به سال 1368 برمی­گردد، که علاوه بر برنامه ریزی و تدوین برنامه­های مذهبی، فرهنگی و هنری، در همان سال سنگ بنای کتابخانه­ مسجد امام حسن مجتبی(ع) نیز گذاشته شد.

 در طول دو دهه­ای که از تأسیس کانون فرهنگی مسجد امام حسن مجتبی(ع) می­گذرد، هر چند فعالیتهای آن با افت و خیزهایی روبرو بوده است اما کانون همواره مأمن جوانان و نوجوانان دلسوز و علاقه­مند به دین و فرهنگ اسلامی بوده که با برنامه­های فرهنگی مذهبی، جان تشنه­ خود را از سرچشمه­ معارف اسلامی سیراب و باورهای دینی خود را مستحکم کرده اند.

 در سالهای اخیر به لطف خداوند و عنایات حضرت ولیعصر (عج) و پشتکار و تلاش بی­وقفه­ برادران و خواهران مؤمن و دلسوز و در سایه نگرشی عمیق و واقع بینانه به مسائل روز و پرهیز از موازی­کاری و سطحی­نگری، شاهد جهشی چشم­گیر در فعالیت­های کانون بوده­ایم که با حمایت همه جانبه­ امام جماعت و هیئت امنای مسجد و پشتیبانی معنوی دبیرخانه کانونهای فرهنگی مساجد و اجرای طرحهای فرهنگی نوین و برنامه­ها و کلاسهای مستمرّ، زمینه­ گرایش طیف وسیعی از جوانان به این برنامه­ها شده است و انتخاب کانون فرهنگی- هنری مسجد امام حسن مجتبی(ع) به عنوان کانون برتر استان تهران و دریافت لوح تقدیر از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 86، مهر تأییدی بر این حرکت ارزشمند است.

 در سال های اخیر توسعه کمی و کیفی کانون در اولویت بوده است. طرح های "برای آنانکه می اندیشند ..." ، " خانه اندیشه" و "خانواده توحیدی" از شاخصه های برنامه های زیر بنایی فرهنگی کانون است.

 در حال حاضر کانون شامل کتابخانه ( با ظرفیت 100 نفر و بیش از 12000 جلد کتاب)، سالن اجتماعات (با ظرفیت 100 نفر)، سایت کامپیوتر و دفتر مدیریت است. در سال جاری مهد قرآن شمیم و خانه دیجیتال با 10 سیستم افتتاح و به امکانات کانون اضافه شده است.

کانون فرهنگی و هنری امام حسن مجتبی (ع) در سالهای 89، 90 و 91 هم به عنوان کانون برتر استان انتخاب شده است.

 

 کتابخانه امام حسن مجتبی(ع)

بدون شک کتاب و کتابخوانی یکی از شاخصهای مهم فرهنگی هر جامعه محسوب می شود. این اصل در برنامه های فرهنگی مسجد امام حسن مجتبی(ع) مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

 بنای ابتدایی "کتابخانه مسجد امام حسن مجتبی(ع)" در تابستان سال 1368 توسط تعدادی از نوجوانان فعال و اهل ذوق گذاشته شد. قفسه های این کتابخانه با تعدادی تخته و آجر ساخته شد که اندکی کتاب داستان اهدایی را در ابتدای کار در خود جای داده بود. توسعه کتابخانه از نظر تعداد کتاب، فضا و امکانات به تدریج ادامه یافت.

 در حال حاضر کتابخانه عمومی مسجد امام حسن مجتبی(ع) به یکی از کتابخانه های بزرگ شهر تبدیل شده است.  سالن جدید کتابخانه در سال 1388 با حضور مسئولین و در فضایی به مساحت 350 متر مربع افتتاح شد. سالن مطالعه این کتابخانه گنجایش 100 نفر و دارای حدود 13000 جلد کتاب است در حال حاضر کتابخانه در شیفت صبح (ساعت 8 تا 14) در اختیار خواهران و شیفت عصر (14 تا 21) در اختیار برادران است. البته در روزهای اوج مطالعه کتابخانه تا 11 شب باز است که از این نظر کم نظیر است.

 اداره چنین کتابخانه ای با این وسعت و امکانات، با وجود بضاعت مالی مسجد و کانون، کاری است سخت و شبیه معجزه که تحت الطاف الهی و با همت فعالان فرهنگی مسجد تا کنون محقق شده است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -