22 کتابخانه مساجد کردستان مجهز به نرم‌افزار مهر مساجد می‌شوند

مسئول امور مساجد کردستان از نصب نرم‌افزار کتابخانه‌ای مهر مساجد در 22 کتابخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان در سال‌جاری خبر داد. کامل گلباغی ظهر امروز در جلسه توجیهی آموزشی کتابداران کانون‌‌های فرهنگی هنری مساجد کردستان در سنندج، اظهار کرد: از سال 73 و با آغاز فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در کشور تاکنون فعالیت‌های کتابخانه‌های کانون‌ها به صورت مشترک و ادغام شده بوده است.وی تصریح کرد: فعالیت این کتابخانه‌ها در کنار کانون‌های مساجد محدود بود و امکانات آن نیز به یک قفسه و چند جلد کتاب خلاصه می‌شد.
مسئول امور مساجد کردستان افزود: ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به منظور گسترش فعالیت‌های کتابخانه‌های مساجد تسهیلات و اعتباراتی برای تفکیک کتابخانه‌ها از کانون‌های مساجد در نظر گرفته و تدابیر ارزشمندی را نیز اندیشیده است.گلباغی نبود کتابداری ثابت در کتابخانه‌های مساجد را از جمله مشکلات و گلایه‌های اعضای کانون‌های مساجد ذکر کرد و بیان داشت: برطرف کردن این مشکل و تقویت هر چه بهتر کتابخانه‌های مساجد با مشارکت و همکاری  کتابخانه‌های عمومی صورت می‌گیرد.وی تعداد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در کردستان را 251 کانون خواند و خاطرنشان کرد: با توجه به معیارهایی مانند داشتن اعضای فعال و فضای مناسب کتابخانه‌ای، مجوز نصب نرم‌افزار کتابخانه مهر مساجد در کتابخانه‌‌ کانون‌های مساجد استان داده می‌شود.وی عنوان کرد: با توجه به بازدید‌های به عمل آمده توسط کارشناسان امور مساجد از تعداد کانون‌های موجود در استان 22 کانون دارای شرایط نصب نرم‌افزار کتابخانه مهر مساجد هستند.مسئول امور مساجد کردستان با بیان اینکه با راه‌اندازی این نرم‌افزار خدمات بهتر و بیشتری به اعضای کانون‌های مساجد ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: همه اطلاعات کتاب‌ها و کتابخانه‌، دریافت و امانت کتاب‌ها در این نرم‌افزار ثبت می‌شود که علاوه بر راحتی کتابداران اطلاعات کتابخانه نیز در اختیار مراجعین و اعضای کانون قرار می‌گیرد.گلباغی به امتیازات کتابداری کتابخانه کانون‌های مساجد اشاره کرد و اظهار داشت: کتابداران کتابخانه کانون‌ها زیرپوشش خدمات بیمه قرار می‌گیرند که این امر از برجسته‌ترین امتیازات فعالیت در این عرصه است.وی بیان داشت: نحوه آشنایی و کار با نرم‌افزار کتابداری مهر مساجد توسط محمود رضایی یکی از کارشناسان ستاد عالی مساجد کشور در استان آموزش داده می‌شود.وی تصریح کرد: علی قانع نیز از دیگر کارشناسان اعزامی از طرف ستاد عالی به استان از کتابخانه‌های واجد شرایط دریافت مجوز این نرم‌افزار بازدید می‌کند.

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -