کتابخانه‌های مساجد؛ اصلی‌ترین ابزار توسعه فرهنگی و دینی در جوامع

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج گفت: کتابخانه‌های مساجد یکی از ابزار‌های اصلی توسعه فرهنگی و دینی در جوامع کنونی است.

حجت‌‌الاسلام والمسلمین علی‌محسن منتشلو، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کردستان، کتابخانه‌های مساجد را یکی از ابزار‌های اصلی توسعه فرهنگی و دینی در جوامع کنونی است.

وی افزود: وظیفه اساسی کتابخانه دینی، فراهم کردن تمامی منابع دینی و مذهبی مورد لزوم برای رفع نیازهای اقشار مختلف جامعه است تا بتواند از طریق مطالعه آن‌ها نیازهای فرهنگی، دینی و مذهبی خود را رفع کرده است و به‌صورتی سالم اوقات فراغت خود را پر کند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج کتابخانه‌های مساجد را یکی از ابزارهای اصلی توسعه فرهنگی و دینی در جوامع کنونی خواند که می‌تواند در ارتقای سطح سواد دینی جامعه بسیار مؤثر باشد.

وی مطالعه و کتاب را عامل مهمی در رشد فردی و اجتماعی دانست و بیان کرد: با توجه به بافت خاص فرهنگی، دینی و مذهبی استان خود نیاز به تشکیل کتابخانه تخصصی داریم که گروه‌های متنوع افراد بتوانند از آن استفاده کنند.

حجت‌الاسلام منتشلو تنظیم کتاب‌های کتابخانه را براساس عناوین کتاب‌ها، همکاری در برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، تبادل نمونه محصولات فرهنگی، برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب را از مسئول کتابخانه‌ها خواستار شد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج پدران و مادران، فرزندان خود را تشویق کنند تا در ایام تابستان در کلاس‌های اوقات فراغت مساجد شرکت کنند، یادآور شد: عمران مساجد فقط ساخت مسجد نیست، بلکه عمران معنوی و رعایت کردن اصول الهی در مسجد نیز، عمران مسجد به حساب می‌آیند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -