صدور 14 مجوز کتابخانه به کانون های فرهنگی و هنری مساجد کردستان

ایجاد و راه‌اندازی 4 مرکز دیجیتال، تخصصی کردن 2 کانون فعال، اضافه کردن 4 خانه نور و راه‌اندازی کانون مصلی در استان، کمک به راه‌اندازی سه کانون دانشگاهی ,کمک به راه‌اندازی هفت کتابخانه‌ مخزن دار و مشارکت در اجرای طرح 1448 به تعداد 37 کلاس از دیگر سرفصل‌ها کاری این دبیرخانه است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از صدور 14 مجوز کتابخانه به کانون های فرهنگی و هنری مساجد در استان خبر داد.
حجت‌الاسلام رحیم جعفری در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در سنندج اظهار داشت: احیای کارکردهای واقعی فرهنگی، تبلیغی مساجد و مقابله با تهاجم فرهنگی رسالتی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی به عهده دبیرخانه‌های مساجد و ستاد عالی واگذار کرد.
وی افزود: در همین راستا دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون‌های مساجد کردستان تفاهم نامه فعالیت‌های فرهنگی بین دبیرخانه و ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در راستای ضرورت بازخوانی نگرش حاکم بر اصول و سیاست‌ها، به منظور تهیه نقشه راه دستیابی به اهداف و تدوین الگویی مناسب و کارامد برای نظارت و ارزیابی پیشرفت‌های ستاد در این مسیر و رسیدن به اقتدار فرهنگی به عنوان مقصود نظام امضا کرد.
حجت الاسلام جعفری ترویج معارف قرآن و اهل بیت، توجه به نامگذاری سال، توجه به منویات بنیانگذار انقلاب و مقام معظم رهبری، اهتمام به تحقق تکالیف قانونی، تعامل با ائمه جمعه و جماعات، ترویج فرهنگ اقامه و احیای نماز با کیفیت مطلوب، گسترش و ترویج آموزه‌های دینی به ویژه حجاب و عفاف، روحیه ایثار و شهادت و امر به معروف و نهی از منکر، ساماندهی کتابخانه‌های مساجد، بومی‌سازی برنامه‌ها متناسب با ظرفیت‌های منطقه و برون‌سپاری فعالیت‌ها، توجه به کانون‌ها و کتابخانه‌های روستایی، رعایت مولفه‌های اقتصاد مقاومتی، اهتمام به توسعه کیفی کانون‌ها و توجه در برنامه‌ریزی‌ها به مسئله مقابله با آسیب‌های اجتماعی را از سیاست‌های حاکم بر برنامه‌های ستاد عالی در سال 93 برشمرد.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین ستاد عالی مساجد و دبیرخانه کانون‌های مساجد استان، از افزوده شدن 78 کانون تازه تاسیس در مساجد استان خبر داد و افزود: حمایت از کانون‌های فعال، حمایت از مساجد دانشگاهی، مراکز دیجیتال، کانون‌های محلات، روستایی، خانه‌های نور، تقویت و توسعه کانون‌های تخصصی، توسعه کمی کانون‌ها، کمک به راه‌اندازی کانون‌های تازه تاسیس، تجهیزات مشارکتی و حمایت از کتابخانه‌های مخزن دار ,از اهم سرفصل‌های کاری این دبیرخانه در سال جاری است.
دبیر هیئت نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کردستان,بیان داشت: ایجاد و راه‌اندازی 4 مرکز دیجیتال، تخصصی کردن 2 کانون فعال، اضافه کردن 4 خانه نور و راه‌اندازی کانون مصلی در استان، کمک به راه‌اندازی سه کانون دانشگاهی ,کمک به راه‌اندازی هفت کتابخانه‌ مخزن دار و مشارکت در اجرای طرح 1448 به تعداد 37 کلاس از دیگر سرفصل‌ها کاری این دبیرخانه است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: شرکت 23 نفر از فعالان قرآنی استان در همایش ملی طرح تکریم خادمین تالیان طرح تلاوت نور، آموزش 55 نفر در دوره‌های اندیشه‌های آسمانی، شرکت 37 نفر از ائمه جمعه و جماعت استان در همایش سفیران آسمانی، شرکت 83 نفر از مربیان قرآن استان در دوره تکمیلی حجاب و عفاف، شرکت 78 مدیر مسئول کانون‌های مساجد در همایش آموزشی، تکمیل و راه‌اندازی اتاق فکر، کرسی‌های نظریه‌پردازی با موضوع سبک زندگی اسلامی از دیگر فعالیت‌های مصوب شده و قابل اجرا توسط این دبیرخانه است.
حجت الاسلام جعفری در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: توسعه خدمات نرم‌افزاری کانونهای مساجد، توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ایجاد و تقویت کتابخانه‌های دیجیتال، پشتیبانی از کتابخانه‌های تخصصی، از فعالیت‌های سال جاری این دبیرخانه در حوزه کتابخانه‌ها خواهد بود.

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -