پیشینه کتابخانه های مساجد به قدمت تاریخ اسلام است

گروه خبرنگاران افتخاری/علیرضا واصف: معاون تحقیق و توسعه مرکز اطلاع رسانی جهاد کشاورزی، مساجد را نقطه آغاز بر فعالیت های دانشگاه های اسلامی دانست. در اولین نشست تخصصی بررسی وضعیت کتابخانه های مساجد با حضور آقایان ابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور، عباس گیلوری، دکترای کتابداری، محقق و معاون تحقیق و توسعه مرکز اطلاعات رسانی جهاد کشاورزی و حسین علیزاده، استاد و منتقد برگزار شد. نقش و تاثیر کتابخانه های مساجد در طول تاریخ اسلام مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

کتاب سال مساجد

روزنامه جام جم: به گفته "ابوالفضل هاشمی" مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور امسال برای نخستین بار طرحی با عنوان برگزاری کتاب سال مساجد از جانب کانون های فرهنگی و هنری مساجد عنوان شده است که فراخوان این کتاب همزمان با پانزدهمین دوره هفته کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اعلام می شود.

يك پژوهشگر: كتابخانه‌ها نخستين دانشگاه‌های جهان اسلام بودند

گروه ادب: در قرن نخست پس از هجرت، كتابخانه‌ها با درآميختن سابقه كتابت در جوامع اسلامی و علاقه مسلمانان به علوم ديگر ملل نخستين دانشگاه‌های جهان اسلام را پديد آوردند. به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روابط عمومی ستاد عالی كانون‌های فرهنگی، هنری مساجد كشور، «عباس گيلوری»، پژوهشگر و معاون تحقيق و توسعه مركز اطلاع‌رسانی جهاد كشاورزی در اولين نشست تخصصی بررسی وضعيت كتابخانه مساجد كشور با بيان اين مطلب گفت: پيشينه كتابخانه‌های مساجد به قدمت تاريخ اسلام است و مساجد نقطه آغاز فعاليت دانشگاه‌های اسلامی بوده‌اند.

400 نرم افزار کتابخانه ای به کتابخانه های مساجد ارسال می شود

افتتاح 300 کتابخانه در مساجد و ارسال 400 نرم افزار کتابخانه ای به کتابخانه ها از برنامه های کانون های فرهنگی و هنری مساجد در پانزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران است. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور، در گفت و گو با ستاد خبری پانزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سایر برنامه های این کانون را نیز برشمرد. وی گفت: عضویت رایگان در این کانون ها، خرید و ارسال 20 میلیارد ریال کتاب کمک آموزشی با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارسال همزمان کتاب بصورت سمبلیک و در قالب کاروانی متشکل از 30 کامیون به 30 استان کشور، چاپ پوستر هفته کتاب متناسب با جامعه کتابخانه ای مساجد، از جمله این برنامه هاست.

اعلام فراخوان نخستين كتاب سال مساجد

گروه ادب: فراخوان نخستين كتاب سال مساجد، امسال همزمان با پانزدهمين دوره هفته كتاب و كتابخوانی سال جمهوری اسلامی ايران اعلام ميپشود.   به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به نقل از ستاد خبری پانزدهمين دوره هفته كتاب و كتابخوانی جمهوری اسلامی ايران، «ابوالفضل هاشمی» مدير كل كتابخانه‌های مساجد كشور با اعلام خبر فوق گفت: امسال برای نخستين‌بار طرحی با عنوان برگزاری كتاب سال مساجد از جانب كانون‌های فرهنگی و هنری مساجد عنوان شده است كه فراخوان اين كتاب همزمان با پانزدهمين دوره هفته كتاب سال جمهوری اسلامی ايران اعلام می‌شود.

نخستین فراخوان کتاب سال مساجد اعلام می شود

به گزارش حیات به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نوید شاهد، ابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور گفت: امسال برای نخستین بار طرحی با عنوان برگزاری کتاب سال مساجد از جانب کانون های فرهنگی و هنری مساجد عنوان شده است که فراخوان این کتاب همزمان با پانزدهمین دوره هفته کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اعلام می شود. وی افزود: با توجه به اهمیت مسجد و مکتوبات مرتبط با آن تصمیم به برگزاری این مراسم گرفتیم که در واقع هم تجلیل از نویسندگان این نوع مکتوبات و هم تشویق ناشران برای حرکت در این مسیر است.

28 کتابخانه شبستان در مساجد استان کرمانشاه فعال است

مسئول روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه گفت: 28 کتابخانه شبستان تاکنون در مساجد این استان راه اندازی شده است. "کوروش محرابی" روز دوشنبه به مناسب هفته کتاب و کتابخوانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد 12 مورد در شهرهای استان و 16 مورد در روستاها فعال است. وی گفت: در شهر کرمانشاه سه کتابخانه شبستان و در روستاهای اطراف این شهر نیز سه کتابخانه شبستان برای علاقمندان وجود دارد. همچنین بیش از 50 هزار جلد کتاب در شبستانهای استان موجود است که بطور میانگین یک هزار و 700 تا دو هزار جلد به هر شبستان اختصاص یافته است.

برگزاری مسابقه کتابخوانی در مساجد کشور

تهران - حیات اعلام کرد: سه دوره مسابقه کتابخوانی در هفته کتاب از جمله برنامه های ستاد عالی کانون های مساجد کشور است که با همکاری امام جماعات مساجد کشور و حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود. به گزارش حیات به نقل از ستاد خبری پانزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، این مسابقات بصورت تخصصی برنامه ریزی شده و ائمه جماعات مساجد، مدیران و مسئولان کتابخانه ها مخاطبان آن هستند.

ارسال 30 كاروان كتاب برای كتابخانه های مساجد كشور

به گزارش شبکه خبر، روابط عمومی ستاد عالی كانون های فرهنگی و هنری مساجدكشور اعلام كرد، این 30 كاروان حامل 1500 عنوان كتاب برای 30 استان كشور است كه همزمان با روزكتاب نماز و مسجد به سراسركشو ارسال می شود.

اهدای پانصد عنوان كتاب به كتابخانه كانون‌های مساجد

گروه ادب: پانصد عنوان كتاب كمك‌آموزشی به ارزش 20 ميليارد ريال به كتابخانه كانون‌های مساجد اهدا می‌شود.   به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به‌نقل از ستاد خبری پانزدهمين دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ايران، سيد «ابوالفضل هاشمی» مسئول كتابخانه‌های مساجد كشور با اعلام اين خبر گفت: 500 عنوان كتاب كمك‌آموزشی به ارزش تقريبی 20 ميليارد ريال از سوی ستاد عالی كانون‌های مساجد خريداری شده است و از هفته آينده ارسال اين كتاب‌‌ها به استان‌های سراسر كشور آغاز می‌شود.

عرضه هشتاد عنوان كتاب در نمايشگاه كتاب نماز

گروه ادب: نمايشگاه كتاب نماز همزمان با هفته كتاب و كتابخوانی با ارائه هشتاد عنوان كتاب، عصر امروز 25 آبان در مجتمع فرهنگی نور آغاز به كار می‌كند.   «ابوالفضل هاشمی» مدير كل كتابخانه‌های مساجد كشور در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) درباره برنامه‌های ستاد عالی كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد در هفته كتاب و كتابخوانی گفت: يكی از مهم‌ترين برنامه‌های ستاد عالی كانون‌های مساجد، گردآوری كتاب در حوزه مسجد و نماز در طول سال و عرضه آن‌ها در نمايشگاهی در هفته كتاب است و نمايشگاه اين دوره، عصر امروز در مجتمع فرهنگی نور واقع در جنت‌آباد، سی‌متری المهدی فعاليت خود را آغاز خواهد كرد.
۱
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -