عدم وجود قوانین دست و پاگیر عامل جذب مردم به کتابخانه های مساجد است

دکترای کتابداری و اطلاع رسانی عدم وجود قوانین دست و پاگیر و مردمی بودن را عامل جذب مردم به کتابخانه های مساجد عنوان کرد. عباس گیلوری، دکترای کتابداری و اطلاع رسانی در هفتمین نشست نقش کتابخانه های مساجد در ارتباط بین خانه و مسجد با اشاره به قداست خانه های خدا در خصوص ارتباط میان خانه و مسجد گفت: مساجد اولین پایگاه اجتماعی افراد جامعه از بدو تولد و ظهور اسلام بوده است. مسلمانان در آن زمان علاوه بر اقامه نماز رسیدگی به تکالیف عبادی روزمره خود به فراگیری آموزش های نظامی، اجتماعی و قضایی در این مکان می پرداختند

کتابخانه مساجد نباید تنها کتب مذهبی ارایه کنند

مدیرکل مرکز اطلاعات کشاورزی با اشاره نقش مساجد در رفع نیازهای فرهنگی افراد جامعه گفت: کتابخانه های مساجد لزوماً نباید کتب مذهبی ارایه کنند. علی رادمهر، عضو هیئت علمی و مدیر کل مرک اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی در هفتمین نشست تقش کتابخانه های مساجد در ارتباط بین خانه و مسجد كه ۲۰ اردیبهشت در غرفه ستاد عالی كانون های مساجد در بیست و یكمین نمایشگاه بین المللی كتاب برگزار شد با اشاره به نقش غیرقابل انکار مادران در تربیت و تاثیرگذاری حضور آنان در مساجد گفت: مادران به لحاظ نقش عاطفی و ارتباط منطقی که در قبل و بعد از تولد با کودکانشان دارند به طور قطع در پر کردن اوقات فراغت آنان نیز تاثیرگذارند

هماهنگي براي تجهيز کتابخانه مساجد دهگلان صورت گرفت

سرپرست کانون فرهنگي تبليغات اسلامي دهگلان گفت: هماهنگي و همکاري براي تجهيز چند کتابخانه در مساجد اين شهرستان ازسوي اداره کل تبليغات اسلامي استان کردستان صورت گرفت .

نقطه آغاز مطالعه - مساجد

 با توجه به اینکه در حال حاضر کتابخانه های موجود با یک نگاه خوشبینانه  تنها پاسخگوی نیاز فرهنگی نیمی از جمعیت کشور هستند می توان کتابخانه های مساجد عاملی برای ارتقاء فرهنگ کتابخوانی بشمار آورد. تعدد و گستردگی مساجد ، شرایطی بسیار ایده آل برای افزایش مناسب این درصد است ضمن اینکه وجود کتابخانه در پایگاههای معنوی ، مذهبی و فرهنگی مسجد ، در ترویج فرهنگ دینی و عمومی و همچنین ارتقاء فرهنگی کتابخوانی اقشار مختلف جامعه نقش مؤثری خواهد داشت.
۱
تا این لحظه تعداد ۶۴۸۶ کتابدار از ۷۲۱۹ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۷۴۴۶۱۸ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۳ کتابخانه درجه یک و ۳۱۷ کتابخانه درجه دو و ۸۴۳ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۶ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۲۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۱۷ کتابخانه شهری و ۲۸۰۲ کتابخانه روستایی است و ۷۲۳۴۷۹ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۹۳۰۰۰ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۲۵ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۲ کتابخانه شهری و ۳۱۱۳ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۱۹۰۳ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -