كتابخانه‌هاي عمومي مساجد پس از انقلاب اسلامي

كتابخانه‌هاي عمومي مساجد پس از انقلاب اسلامي  نوشته ابوالفضل هاشمي )مدير كل كتابخانه هاي مساجد كشور) چكيده     كتابخانه هاي مساجد به گواه تاريخ از قديمي ترين كتابخانه هاي موجود در كشور است و به قطع يقين مردمي ترين و عمومي ترين نوع كتاخانه ها نيز مي باشند. هم اكنون قريب به 95 هزار مكان مذهبي در كشور وجود دارد كه در جاي جاي كشور پراكنده شده است. با توجه به كمبود فضاهاي فرهنگي – آموزشي اگر در مجموع مديريت صحيحي صورت گيرد مي توان از اين ظرفيت در جهت آموزش و ارتقاء سطح فرهنگي كشور سود جست، و دورنماي روشني از مسائل فرهنگي در كشور داشت. براساس برآوردهاي به دست آمده نزديك به ده هزار كتابخانه در مساجد و اماكن مذهبي كشور وجود دارد كه از اين ميان 1800 كتابخانه براساس ضوابط و استانداردهاي تصويبي ستاد عالي كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد كشور زير نظر اين ستاد قرار گرفته اند و مجموعا 620230 نفر عضو ثابت، 10163700 نسخه كتاب و 205000 مترمربع فضاي مفيد را دارا مي باشد.  كليدواژه: كتابخانه هاي مساجد / مسجد / انقلاب اسلامي / ستاد عالي كانون هاي فرهنگي هنري مساجد كشور / كتابخانه هاي عمومي / كتابخانه هاي روستايي / كتابخانه باز

كتابخانه مساجد و تقويت باورهاي ديني و علمي

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از روابط عمومي كانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد مازندران، محمد فوقي با بيان اين كه كتابخانه مساجد به عنوان يك نهاد فرهنگي در كنار مساجد از قداست خاصي برخوردارند، گفت: از صدر اسلام تاكنون كتابخانه‌ها در كنار مساجد به عنوان مراكز نشر تفكر توحيدي اهميت خاصي داشته‌‌اند.   مسوول كانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد مازندران اظهار داشت: ايفاي نقش فرهنگي مساجد با فعاليت‌هاي كتابخانه‌اي كه مظهر دانش و تمدن والاي بشري‌اند، ممكن مي‌شود.
۱
تا این لحظه تعداد ۶۴۸۶ کتابدار از ۷۲۱۹ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۷۴۴۶۱۸ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۳ کتابخانه درجه یک و ۳۱۷ کتابخانه درجه دو و ۸۴۳ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۶ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۲۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۱۷ کتابخانه شهری و ۲۸۰۲ کتابخانه روستایی است و ۷۲۳۴۷۹ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۹۳۰۰۰ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۲۵ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۲ کتابخانه شهری و ۳۱۱۳ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۱۹۰۳ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -