معرفی کتابداران نمونه مساجد ابرکوه

نفر از كتابداران و 3 نفر از كتابخوانان نمونه كتابخانه هاي مساجد ابركوه جهت تقدير و تجليل از آنها به دبيرخانه كانونهاي فرهنگي و هنري مساجد استان يزد معرفي شدند.    3 نفر از كتابداران و 3 نفر از كتابخوانان نمونه كتابخانه هاي مساجد ابركوه جهت تقدير و تجليل از آنها به دبيرخانه كانونهاي فرهنگي و هنري مساجد استان يزد معرفي شدند. گفتني است تعداد 12 كتابخانه مسجد در ابركوه به فعاليت مشغول هستند.

کتابخانه‌های مساجد به توسعه فرهنگ دینی و عمومی جامعه كمك مي كنند

کانون‌های مساجد: مدیر کل کتابخانه‌های ستاد عالی كانون هاي مساجد کشور کتابخانه‌ها را بهترین مکان برای توسعه فرهنگ دینی و عمومی نسل جوان دانست.

تجهيـز 3000 بـاب كتـابخانه مساجــد

در راستاي حمايت از نهضت كتابخواني و به منظور تأمين بخشي از كتاب‌هاي مورد نياز كتابخانه‌هاي مساجد، مراكز و كانون‌هاي فرهنگي و هنري كشور معاونت فرهنگي وزارت ارشاد با برنامه‌ريزي ويژه بزودي به تجهيز 3000 باب از كتابخانه‌هاي مساجد و اماكن مذهبي اقدام مي‌كند.   به گزارش گروه فرهنگي «شبكه خبر دانشجو»، در ديدار بهمن دري، معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد با دبير ستاد عالي كانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد كشور وعده مشاركت در تجهيز 3000 كتابخانه و خريد 500 جلد كتاب براي هر يك از كتابخانه‌هاي مساجد به‌عنوان اقدامات اوليه اين معاونت در اين حوزه، داده شد.

گزارش خرید کتابهای آموزشی

   کتابهای آموزشی و کمک آموزشی به سبب نوع مطالب و شیوه استفاده، معمولاً جایی در کتابخانه‌ها ندارند. به عبارتی واضح‌تر کتابداران سعی می‌کنند به سبب بودجه محدود خود کتابهایی را انتخاب و به مجموعه خود اضافه نمایند که علاوه بر سنخیت با جامعه استفاده کننده، مطالب آن را بتوان در دوره‌های زمانی مختلف مورد استفاده قرار داد. این مطلب به صورت عام در کتابخانه‌ها حکمفرماست، اما با توجه به اهدافی که کتابخانه‌های مساجد برای خود ترسیم کرده اند می‌توان به طور قطع اذعان نمود کتابخانه‌های مساجد تنها کتابخانه‌هایی هستند که کتابهای کمک آموزشی را در سطح وسیعی برای استفاده اعضای خود تهیه می‌نمایند و در این مسیر به موفقیت‌های زیادی نیز نائل شده‌اند، اهدافی همچون جذب جوانان به مسجد، استفاده از ظرفیت‌های موجود، تغییر کاربری مساجد از مذهبی صرف به مکانهای مذهبی – آموزشی- پژوهشی و غیره .
۱
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -