دسترسی به منابع در کتابخانه های دیجیتال مساجد براساس نیاز مخاطب است ا

علی یارمحمدی، نگارنده نرم افزار دیجیتال روش برای کتابخانه های مساجد در نشست « کتابخانه های دیجیتال مساجد» در سالن کارنامه نشر بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به تشریح و توضیح نحوه فعالیت و چگونگی استفاده از این کتابخانه ها پرداخت و گفت: کتابخانه های دیجیتال در ماهیت گویای این است که مجموعه منابع اطلاعاتی به صورت متن ذخیره و امکان بازیابی آن برای مخاطبین فراهم شود.

فعالیت 32 کتابخانه دیجیتال در 32 استان کشور

مدیر کل کتابخانه‌های مساجد ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور با اشاره به فعالیت 8 هزار کتابخانه در مساجد کشور از فعالیت 32 کتابخانه دیجیتال در سراسر کشور خبر داد.

احیای کتابخانه مساجد، احیای مسجد است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با اشاره به نقش تاریخی مساجد، احیای کتابخانه مساجد را احیای نقش واقعی مسجد بیان کرد. محمد رضا سوقندی ،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به نقش و کارکرد تاریخی مساجد اشاره کرد و گفت: مساجد همواره مرکز تعلیم ،تربیت و علم آموزی است .    وی با بیان اینکه بزرگ ترین کتابخانه ها در مساجد و یا در کنار مساجد فعالیت داشته و یا حتی بخش بزرگی از موقوفات به کتاب و کتابخانه اختصاص دارد ، این موضوع را نشان از اهمیت حوزه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ذکر کرد.

مدیرکل ارشاد یزد: کتابخانه های مساجد به روز شوند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، به روز نشدن کتابخانه های مساجد را از جمله آسیب های جدی این کتابخانه ها ذکر کرد. محمود عالیشوندی  با اشاره به نقش تاثیرگذار کتابخانه های مساجد گفت: همان گونه که کانون های فرهنگی هنری فعال و پویایی در نقاط مختلف استان وجود دارد، هر محله نیز نیازمند یک کتابخانه فعال و پویاست. وی با اشاره به لزوم تلاش در ایجاد و فراهم آوردن امکانات لازم برای یک کتابخانه فعال و پویا در محلات، اظهارداشت: آسیب جدی در زمینه کتابخانه های مساجد به روز نشدن کتاب های آنان است. عالیشوندی با اشاره به تلاش های اداره کل ارشاد و کانون های مساجد برای به روز رسانی کتابخانه های مساجد، افزود: نداشتن فضای مناسب در کنار مساجد نیز از دیگر آسیب های جدی در این کتابخانه ها می باشد. وی در ادامه با بیان اینکه مسجد یک رسانه است، افزود: در مساجد به عنوان یک پایگاه جریان ساز در سطح جامعه تنها بحث عبادت صرف مطرح نیست.

مدیرکل ارشاد استان یزد: یکی از آسیب های کتابخانه های مساجد را به روز نشدن آنها دانست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، به روز نشدن کتابخانه های مساجد را از جمله آسیب های جدی این کتابخانه ها ذکر کرد.

کتابداران فعال کانون هاي فرهنگي، هنري مساجد خراسان شمالي بيمه مي شوند

خبرگزاري آريا- مسئول دبيرخانه کانون هاي فرهنگي، هنري مساجد خراسان شمالي در دوره آموزشي کتابداران کانون هاي مساجد که با حضور 100 کتابدار خواهر و برادر در محل کانون فرهنگي، هنري مومنون شهرستان بجنورد برگزار شد، تلاش کتابداران را در راستاي گسترش فرهنگ مطالعه را خواستار شد.

کتابداران کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بیمه می‌شوند

به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی مسوول دبیرخانه کانون های فرهنگی، هنری مساجد خراسان شمالی از بیمه کتابداران فعال کانون های فرهنگی، هنری مساجد در امسال خبر داد. هاشم شیرازیان در دوره آموزشی کتابداران کانون های مساجد که با حضور 100 کتابدار خواهر و برادر در محل کانون فرهنگی، هنری مومنون شهرستان بجنورد برگزار شد، تلاش کتابداران را در راستای گسترش فرهنگ مطالعه، کتابخوانی و تشویق نمازگزاران به مطالعه کتاب را خواستار شد.

نشست « نظام نامه جامع كتابخانه اي مساجد: گامي در استاندارد سازي فعاليت ها » برگزار شد

سرای اهل قلم کارنامه نشر، میزبان اولین نشست از سری نشست های تخصصی کتابداری و اطلاع رسانی با عنوان « نظام نامه جامع كتابخانه اي مساجد: گامي در استاندارد سازي فعاليت ها »، در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب در 14 اردیبهشت ماه بود.  به گزارش خبرنگار لیزنا، اولین نشست از سری نشست های تخصصی کتابداری و اطلاع رسانی سراي اهل قلم کارنامه نشر با عنوان « نظام نامه جامع كتابخانه اي مساجد: گامي در استاندارد سازي فعاليت ها » در اولین روز از برگزاری نشست ها  از ساعت 14 آغاز شد.

برگزاري دوره آموزشي آشنايي با نرم افزار کتابخانه ديجيتال مساجد

مدير کل کتابخانه هاي ستاد عالي کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد کشور گفت: دوره آموزشي آشنايي با نرم افزار کتابخانه ديجيتال مساجد همزمان با برگزاري نمايشگاه کتاب از 14 تا 24 ارديبهشت در حال برگزاري است.                
۱
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -