۶۱ نفر از فعالان کانون‌های مساجد بیمه می‌شوند

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان از فراهم شدن شرایط برای بیمه ۶۱ نفر از مدیران کانون‌ها و کتابداران کتابخانه‌های مساجد این استان خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حجت‌الاسلام احمد پهلوانی بعد از ظهر امروز طی جلسه‌ای با حضور مسئولان کانون‌های فرهنگی مساجد هرمزگان گفت: در مرحله نخست اجرای این طرح ۳۸ نفر از مدیر مسئولان کانون‌های فرهنگی هنری و ۲۳ نفر از کتابداران کتابخانه‌های مساجد هرمزگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند.

نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای مساجد بررسی می‌شوند

مديركل امور كتابخانه‌هاي مساجد سراسر كشور، بررسی و به‌روز رسانی نرم‌افزار کتابخانه‌ای «مهر مسجد» را در شمار اقدامات در دست انجام این ستاد دانست و گفت: با خرید حق مولف این نرم‌افزار در پی تولید، انتشار و مدیریت استفاده این نرم‌افزار مدیریتی کتابخانه هستیم.- سیدابوالفضل هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اشاره به این که تاکنون هزار نسخه از این نرم‌افزار به کتابخانه‌های مساجد کشور ارسال شده است، فرستادن گروهی از کارشناسان این برنامه برای بررسی مشکلات، نصب مجدد یا تعویض قفل این نرم‌افزار را از برنامه‌های این ستاد دانست که قرار است تا پایان سال جاری به پایان برسد

گزارش مراسم تقدیر از پذیرفته شدگان کنکور 1391

به رسم سال های گذشته امسال نیز به همت جمعی از دانشجویان و جوانان مساجد شهرستان پاوه ، مراسمی به مناسبت تقدیر از قبولی های کنکور ترتیب داده شد . این مراسم که در جمعه شب مورخ 1391/06/24 در مسجد سابقی پاوه برگزار گردید و با استقبال خواهران و برادران مؤمن همراه بود .

كتاب ''كتابخانه هاي مساجد ايران از آغاز تا كنون''

اين كتاب با هدف ارتقاي جايگاه كتابخانه هاي مساجد در كشور تدوين يافته مباحثي چون تاريخچه كتابخانه هاي مساجد در كشور را شامل مي شود.

درجه بندی کتابخانه های مساجد کشور

یکی ازاصول معیارین برای تجهیز ، سازماندهی وارئه خدمات به مراکز وسازمانها، درجه و سطح آن مرکز یا سازمان است. درایران اسلامی، به ویژه پس ازانقلاب شکوهمند اسلامی ، مساجد دراشاعه فرهنگ اسلامی نقش مهمی راایفا کردند. کتابخانه های مساجد ، به عنوان نهادی برجسته ازروح حقیقت طلبی مسلملنان ، در راه ترویج دانش مذهبی ، تبلیغ منابع اسلامی و بنیانگذاری فرهنگ و تمدن اسلامی وظیفه سنگینی برعهده داشتند برای انجام بهینه این وظایف ، بایدکتابخانه های مساجدرا تجهیز وسازماندهی نمود.

ضوابط درجه بندی کتابخانه های مساجد کشور

برای رسیدن به اهداف کتابخانه های مساجد که هما نا ارتقاء سطح فرهنگ اسلامی و ترویج اندیشه های مذهبی وعلمی درمیان اقشارمختلف جامعه است ، باید برنامه ای منسجم ومدون ارائه کرد . تغذیه فکری و فیزیکی کتابخانه ها ، ایجاد راهکارهایی برای حذف اقشارمختلف ، دل انگیزسازی محیط وایجاد بستری مناسب می تواند ما را دردستیابی به اهداف پیش گفته یاری رساند.

معرفی کتابخانه مسجد سلحشور روستای کهنه

این کتابخانه در محل مسجد سلحشور واقع شده است و حدود 6 سال از راه اندازی آن می گذرد.

معرفی کتابخانه مسجد جامع دماوند

اگر روزی به  مسجد جامع دماوند بیایید می توانید به ضلع شمالی آن سری بزنید .چه خواهید دید؟ بی شک پنج شهید گمنام که تمام آبرویمان و چراغ راهمان هستند زینت دهنده ی چشمانمان خواهد بود و کمی دورتر منظره ی جنوبی البرز است که ابهت بی نظیر آن تا ساعت ها شما را مجذوب خود می کند .اگر به اطراف خود نگاهی بکنی در کوچکی را خواهی دید ومی توانی وارد آن شوی و از پله های مارپیچی عبور کنی که خود به خود تورا به یاد گذشته ات می اندازد وبه پشت در کتابخانه عمومی مسجد جامع دماوند برسی .

معرفی کتابخانه مسجد حضرت زینب (س)

کتابخانه مسجد حضرت زینب (س) از مهرماه سال ۱۳۸۸ به همت امام جماعت ٫ مسئول هیئت امناو جوانان مسجد راه اندازی گردید.

معرفی کتابخانه مسجد جامع غدیر خم (ضرابخانه تهران)

اين واحد به پيشنهاد امام جماعت محترم مسجد و همت نمازگزاران در سال 1355طي مراسم جشن نيمه شعبان افتتاح گرديد و فعاليت خود را آغاز نمود . در سال1370 با تعيين مديريت جديد، تغيير و تحول بنيادي در اداره كتابخانه مسجد پديد آمد . كتابخانه داراي دو سالن قرائت برادران و خواهران و مخزن عمومي و مخزن نوجوانان و جوانان و دفتر مي باشد كه بوسيله سيستم امانت رايانه اي و براساس فهرست نويسي ديويي و موضوعي اداره و كتاب ها امانت داده مي شود .

کتاب "شناسنامه کتابخانه‌های مساجد"

این کتاب برای ترویج فرهنگ مطالعه و نیز آگاهی عموم مردم از وضعیت کتابخانه های مساجد منتشر شده است .

کتابخانه های مساجد

تاريخچه. تعيين تاريخ ايجاد نخستين كتابخانه مسجد كار دشواري است. به‌نظر مي‌رسد كه هنگام بحث درباره كتابخانه‌هاي اسلامي، به‌جاي تأكيد بر نخستين كتابخانه، بايد به بزرگ‌ترين آنها اشاره داشت؛ زيرا در قرون اوليه اسلامي كتابخانه‌هاي بسياري به‌طور همزمان در بلاد مختلف ايجاد شد. اما مسلم است كه كتابخانه‌هاي مساجد طي قرن دوم هجري به‌وجود آمده و تا قرن نهم با قوت به فعاليت خويش ادامه دادند (13: 85).
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -