دوره آموزش کتابداری در مساجد اصفهان برگزار می شود

حجت الاسلام ˈرمضانعلی معتمدیˈ افزود: کتابخانه های کانون های فرهنگی و هنری مساجد با داشتن کتاب های علمی، ادبی، مذهبی، آموزشی و کمک آموزشی از نظر محتوایی بسیار غنی است و در سه نوبت صبح، بعدازظهر و شب فعالیت می کند. وی اظهار کرد: دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان با اهدا کتاب، تجهیزات و لوازم و نرم افزار به کتابخانه های مساجد و آموزش کتابداران و اجرای طرح های ترویجی کتابخوانی در سطح کانون های مساجد با عنوان ˈفرهنگ مطالعهˈ در به روز رسانی اطلاعات کتابخانه ها، گام های موثری برداشته است.

40 کتابدار کتابخانه هاي کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد استان بيمه مي شوند

مسئول دبيرخانه کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد خراسان شمالي روز گذشته با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: با پي گيري هاي انجام گرفته از سوي ستاد عالي کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد 40 سهميه براي استان گرفته شد که مراحل بيمه کتابداران از امروز آغاز مي شود.«هاشم شيرازيان» افزود: با بيمه شدن اين 40 نفر، تعداد بيمه شدگان اين بخش به 80 نفر مي رسد.وي با بيان اين که 145 کتابخانه مخزن دار و 66 کتابخانه باز در کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد استان وجود دارد، اظهار داشت: کتابداران کتابخانه هاي مخزن دار، در زمره بيمه شدگان قرار دارند.

وقف، سنتی دیرینه در كتابخانه مسجد نور است

اكرم صديق‌نيك، كتابدار كتابخانه رسول اكرم(ص) مجتمع و مسجد اسلامي نور گفت:سالانه هزار عنوان كتاب از سوي اعضاي كتابخانه،اهالي منطقه و نمازگزارن به اين كتابخانه اهدا مي‌شود._ صديق‌نيك در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) اظهار كرد: بيش از 40 درصد كتاب‌هاي اين كتابخانه، اهدايي هستند اما مشكل اهداي كتاب اين است كه گاهي كتاب‌ها چاپ قديمند، آلودگي قارچي و مشكل كهنگي و پارگي دارند كه از جمله مشكلات آسيبي كتاب‌‌هاي كاغذي اهدايي به شمار مي‌روند.

وجود 191 باب کتابخانه مخزن دار/ بیمه مدیران کانون مساجد

ساری - خبرگزاری مهر: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از وجود 191 باب کتابخانه مخزن دار در مساجد استان خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام عباس علی ابراهیمی ظهر یکشنبه در جلسه کانون های فرهنگی هنری مساجد مازندران، نصب نرم‌افزار در کتابخانه‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان، توزیع کتاب‌های آموزشی، عمومی و کودک و نوجوان در مناطق دورافتاده روستایی و ارسال نظام‌نامه جامع کتابداری به کلیه کتابخانه‌های کانون‌های مساجد استان از جمله مهم‌ ترین اقدامات دبیرخانه در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی در سطح استان است.

افتتاح کتابخانه عمومی مسجد روح الله اردکان

در مراسمی با حضور ناظمی اردکانی رئیس سازمان ثبت احوال کشور کتابخانه عمومی مسجد روح الله اردکان افتتاح شد این کتابخانه با بیش از 700 مترمربع فضای مفید 3500 نسخه کتاب را در خود جا داده است و زمینه اشتغال دو نفر را نیز فراهم نموده است کمالی فرماندار اردکان در این مراسم با بیان اینکه با افتتاح این کتابخانه شهرستان اردکان صاحب یازدهمین کتابخانه عمومی شد گفت:در این شهرستان 1500 نفر عضو فعال کتابخانه های شهرستان هستند،رشد عضویت از سال 1388 تاکنون از 4 درصد به هفت و نیم درصد افزایش یافته و همچنین 120 هزار نسخه کتاب در کتابخانه های شهرستان موجود است

کشف نسخه های قرآن خطی در سقف یک مسجد

وزارت فرهنگ یمن از پیدا شدن چندین نسخه خطی قرآن مجید هنگام بازسازی سقف مسجد جامع شهر "صنعاء"، پایتخت این کشور خبر داده و اعلام کرد که به احتمال زیاد این نسخه های خطی مربوط به نخستین سده های هجری می باشند. در همین راستا، "مقبل التام عامر الاحمدی"، مسئول بخش نسخه های خطی و کتابخانه ها در وزارت فرهنگ یمن با صدور بیانیه ای، با اعلام اینکه احتمال دارد نسخه های قرآنی پیدا شده مربوط به سده نخست هجری باشند، تاکید کرد که تنها یکی از این نسخه ها تقریبا کامل بوده و سایر نسخه های پیدا شده در واقع شامل صفحاتی از قرآن مجید هستند.

کتابداران مساجد گیلان آموزش‌های نرم افزاری کتابخانه‌ایی را فرامی‌گیرند

حجت الاسلام سلیمان پورابراهیم، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد گیلان با تاکید بر اینکه ساماندهی کتابخانه های مساجد باید در اولویت قرار گیرد، به خبرنگار شبستان گفت: در این راستا آموزش کتابداران برتر استان با هدف آموزش نرم افزارهای کتابخانه ایی در دستور کار دبیرخانه قرار گرفت.

دوره آموزشی نصب نرم افزار مهر مساجد ( ۱ و ۲ ) ویژه کتابداران کانون های فرهنگی هنری مساجد استان مازندران به میزبانی کانون فرهنگی هنری سجادیه آمل - دی ماه

جناب آقای قاسم بناگر (مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری سجــادیه آمل) امروز در گفت‌ وگو با خبـرنگار فـارس در آمـل از پـایان دوره آمـوزشی نرم‌ افـزار مهر مســاجد ۲ ، ویژه کتـابـداران کتابخانه‌های کانون فرهنگی هنری مساجد مازندران به میزبانی این شهرستان خبر داد. وی افزود: در ایـن دوره آمـوزشی که اواخـر هفته جــاری به مـدت یک روز بـرگــزار شد ۳۰ مسئول کتابخانه و کتابدار کانون‌های فرهنگی مسـاجد مازندران از شهرستـان‌های بابلسر، بـابل ، آمل و فریدونکنار در کانون فرهنگی سجادیه مسجد امام سجاد (ع) بلوار سجادیه این شهرستان گرد هم آمدند.

فعالیت کتابخانه ها در مساجد کشور

کارشناس توسعه و ترویج فعالیت های کتابخانه ای ستاد عالی کانون های مساجد کشور درحاشیه سفر به گیلان به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گیلان گفت : در حال حاضر بیش از 4 هزار کتابخانه در مساجد کشور فعال است

صدور مجوز رسمی برای کتابخانه‎های برتر مساجد کشور

معاون فرهنگی ستاد عالی کانون‎های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: در نظر داریم با نظارت‎های کافی و بررسی نقاط پرظرفیت برای کتابخانه‎های برتر مساجد کشور، مجوز رسمی صادر کنیم.   به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، مرتضی طاهریان در نشست خبری سوگواره فرهنگی و مذهبی "خامس آل عبا"، افزود: طبق آخرین آمار 14 هزار و 690 کانون فرهنگی مساجد در سراسر کشور به فعالیت مشغول‌اند.   وی در ادامه تصریح کرد: 4500 کتابخانه سیار نیز در کنار کانون‎های فرهنگی مساجد در حال فعالیت می‎باشند و از سوی دیگر، 5000 کتابخانه باز نیز در شبستان‎‏های مساجد برای استفاده نمازگزاران در نظر گرفته شده است.

اعضای کانون های مساجد عضو رایگان کتابخانه های خلخال می شوند

  خلخال، اردبیل - مدیر کتابخانه های عمومی خلخال گفت: با هدف افزایش همکاری های فی مابین، اعضای کانون های فرهنگی وهنری مساجد به عضویت رایگان کتابخانه عمومی در می آیند.

۷۰۰ کتابخانه در کانون های مساجد خراسان رضوی راه اندازی می شود

مدیرکل کتابخانه های ستادعالی کانون های مساجد کشور عنوان کرد: ۷۰۰ کتابخانه در کانون های مساجد خراسان رضوی راه اندازی می شود هاشمی از راه اندازی ۷۰۰ کتابخانه در کانون های مساجد خراسان رضوی خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری ۸۵ نرم افزار مهر مسجد به کتابخانه های کانون های مساجد خراسان رضوی تحویل داده می شود.
۱
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -