10 هزار کتابخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد مجوز رسمی دریافت می کنند

تهران- معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون های مساجد با بیان اینکه از مجموع 10 هزار کتابخانه کانون های مساجد بیش از چهار هزار و 500 کتابخانه مخزن دار و مابقی کتابخانه های باز هستند،گفت: تمامی کتابخانه ها تا سال آینده مجوز رسمی دریافت می کنند. ˈمرتضی طاهریانˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: نظارت و ساماندهی و اعطای مجوز رسمی به کتابخانه های مساجد از مهمترین اتفاقات ستاد عالی کانون های مساجد بود که در نیمه دوم سال 91 به وقوع پیوست. وی تاکید کرد که با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطای مجوز رسمی به کتابخانه های مساجد از نیمه اسفندماه امسال آغاز و اولین مجوز به مسجد خداداد تهران (کتابخانه توحید) اهدا شده است.

کتابخانه‌های مساجد به آثار استاد مطهری تجهیز شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، حجت الاسلام ارباب سلیمانی، دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور امروز در سفر به تبریز با آیت الله شبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی دیدار و گفت‌وگو کرد.  امام جمعه تبریز با تقدیر از فعالان فرهنگی و دست‌اندرکاران کانون های فرهنگی هنری مساجد استان گفت: تعامل این مراکز با دیگر نهادهای متولی امور مساجد می تواند خروجی فرهنگی و معنوی بسیار ارزشمندی برای جامعه داشته باشد، در حقیقت مهم‌ترین رسالت کانون ها باید جذب جوانان به فعالیت های مسجدی باشد.

فعالیت ۴۷ کانون فرهنگی هنری در مساجد مهریز / مهریز رتبه اول استان را داراست

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان مهریز هدف تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد را، احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد دانست. سیدرضا آقایی در گفتگو با صبح مهریز ضمن گرامیداشت ۱۸اسفند بیستمین سالروز تأسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد هدف تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد را، احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد و استفاده بهینه از امکانات و تأسیسات دستگاه های  دولتی که امکان بهره وری فرهنگی را دارند دانست.

صدور مجوز تأسیس 200 کتابخانه مساجد در استان اصفهان

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی در جمع اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد این شهرستان اظهار داشت: کانون های فرهنگی و هنری مساجد به عنوان قرارگاه جنگ نرم مقابل توطئه های دشمن به شمار می روند که این مرکز ظرفیتی است که باید نهایت بهره را از آن داشت. وی از مسجد به عنوان تراز جامعه اسلامی و پایگاه اصلی اسلام نام برد و افزود: مسجد قطعه ای بهشتی است که به زمین آمده تا زمینی ها را آسمانی کند.

لذت مطالعه در جوار مسجد را به کودکان بچشانیم

اگر به کودک لذت خواندن کتاب را بچشانیم هیچ‌گاه از کتاب دل برنمی گیرد. تأسیس کتابخانه کودک درمساجد علاوه بر سیراب‌کردن این عطش سیری‌ناپذیر در جذاب‌کردن مسجد برای آشنایی با آموزه‌های دینی در کنار مطالعه موثر است.

اعطای مجوز به صورت نمادین به پنج کتابخانه مسجد استان تهران

همزمان با برپایی همایش مسجد جایگاه عبادت و پایگاه سیاست با حضور سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت نمادین اعطای مجوز به پنج کتابخانه مسجد استان تهران اعطا شد. این کتابخانه‌ها شامل کتابخانه توحید مسجد خداداد، کتابخانه شهید راه‌چمنی، مسجد امیرالمؤمنین، کتابخانه ابرار، مسجد حمزه سیدالشهدا (ع)، کتابخانه الزهرا (س)، مسجد الزهرا و کتابخانه امام علی (ع) در مسجد جامع شهرک غرب است.

کتابداران کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی بیمه می‌شوند

طرح بیمه کتابداران و مدیران مسوول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در راستای قدردانی و جبران بخشی از خدمات و زحمات از حضور بدون چشمداشت و افتخاری این اعضای که بیشترین درصد آن‌ها را نیز جوانان تشکیل می‌دهند است انجام می‌شود.

نهاد کتابخانه‌ها حق ندارد وارد حوزه کتابخانه‌های مساجد شود

حجت الاسلام محمدرضا ارباب سلیمانی دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: قائده مصوبه ۳۰۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که کتابخانه های مساجد را به ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد واگذار کرده و سال گذشته هم وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک نامه رسمی ساماندهی این کتابخانه ها را به ستاد سپردند.

استان البرز تنها استانی است که آمار کتابخانه های مساجد آن از کتابخانه های عمومی نهاد کتابخانه ها بیشتر است

حجت الاسلام اکبر موسوی مسئول دبیر خانه کانون های فرهنگی هنری مساجد البرز گفت: در حال حاضر ۳۲۰ کانون فرهنگی مساجد در البرز فعالیت دارند که ۴۲ تای آن در سالی که پشت سر می گذاریم تاسیس شده است. به گزارش ایلنا در کرج وی در نشست خبری خود که پیش از ظهر امروز با موضوع ۱۸ اسفندماه سالروز تاسیس کانون های فرهنگی مساجد برگزار شد افزود: کانون های فرهنگی مساجد البرز در دو قالب عمومی و تخصصی فعالیت می کنند و در حال حاضر هفت کانون تخصصی ازقبیل مهدویت، ورزش، پژوهش، سرود و همایش ها در استان البرز جزو برترین ها در کشور هستند.

اعطای مجوز رسمی به کل کتابخانه های کانون های فرهنگی هنری مساجد

معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون های مساجد کشور از اعطای مجوز رسمی به کتابخانه های کانون های مساجد سراسر کشور خبر داد و گفت: با این طرح هر یک از کتابخانه‌ها به عنوان یک نهاد حقوقی مستقل فعالیت می کنند.

جای کتابخانه های تخصصی در البرز خالی است

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی مساجد با اشاره به ظرفیت های بالای البرز در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری و غیره گفت: متاسفانه در استانی این چنینی حتی یک کتابخانه تخصصی نداریم و جای خالی آن به شدت احساس می شود. حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا سلیمانی  گفت: با توجه به اینکه جشنواره رضوی در البرز برگزار شده کتابخانه تخصصی رضوی در دو ماهه اول سال ۹۲ در البرز به عنوان اولین کتابخانه تخصصی استان افتتاح می شود.

همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس کانون های مساجد؛ خبرهای خوش برای کتابداران و کتابخانه های مساجد

معاون فرهنگی هنری کانون‌های مساجد کشور از آموزش کتابدار‌ها، تأمین نرم‌افزار کتابخانه‌ای تا سال ۹۲ با عنوان «مهر مساجد»، بیمه برخی از کتابداران، فعالیت کتابخانه دیجیتال برخی از استان‌ها خبر داد.  به گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از ستاد خبری بیستمین سالگرد تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد، مرتضی طاهریان، معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون های مساجد گفت: فعالیت‌های کانون به چهار بخش کتابخانه‌ها، فرهنگی، هنری و دبیرخانه جشنواره‌ها تقسیم بندی شده است. یکی از مهم‌ترین وظایفی که شورای عالی فرهنگی بر عهده ما نهاده است، تجهیز، حمایت، راه‌اندازی و ساماندهی کتابخانه‌ها در مساجد کشور است. در این راستا کانون‌های مساجد کشور توانسته است بیش از 10 هزار کتابخانه را راه‌اندازی کند.
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -