تأکید امام جمعه موقت دزفول بر فعالیت بیشتر کتابخانه های مساجد و مطالعه جوانان

گروه خبرنگاران افتخاری / حسین بصیری پور: امام جمعه موقت دزفول خواستار فعالیت کتابخانه های مساجد و مطالعه جوانان در زمینه کتاب و کتابخوانی شد.

اهداءکتاب به کتابخانه های کانون مساجد - شهرستان لنجان

واحد روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لنجان: به مناسبت دهه ولایت و در چارچوب توسعه کتابخانه های مساجد در اقدامی جالب از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تعداد 1500 جلد کتاب به کتابخانه های کانون های فرهنگی و هنری این شهرستان اهدا شد.

کتابخانه‌های عمومی در مساجد تیران و کرون ایجاد می ‌شود

خبرگزاری ایمنا: فرماندار تیران و کرون گفت: نضهت ایجاد کتابخانه عمومی در مساجد تیران و کرون شکل می گیرد.

توزيع كتاب بين كتابخانه هاي مساجد به همت تبليغات اسلامي ورامين

به  گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان تهران، محمدرضا عبدالوهاب، مسئول اداري مالي تبليغات اسلامي ورامين از توزيع كتاب بين كتابخانه هاي مساجد تحت پوشش روحانيون مستقر خبر داد .

استفاده از ظرفيت مساجد براي ترويج کتابخواني از اولويت هاي فرهنگي ما است

خبرگزاري آريا-رابط فرهنگي کتابخانه هاي شهرستان مانه و سملقان گفت: گسترش فعاليتهاي فرهنگي کتابخانه هاي عمومي شهرستان مانه و سملقان به مساجد در سالهاي آتي يکي از مهمترين اولويت هاي فرهنگي کتابخانه هاي عمومي اين شهرستان است.

لیست کتب حوزه مسجد

جهت مشاهده لیست کتب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید و جهت دانلود نیز بر روی عنوان فوق کلیک نمائید

نقش کتابخانه های مساجد در فرهنگ و تمدن اسلامی

مورخان متفق القولند که مساجد در جوامع اسلا می اولین محلی بوده است که در آنجا کتاب برای خود جایی باز کرده است . بعدها این کتابها به صورت مجموعه های بزرگ و کتابخانه های مشهوری در آمدند .   ولی با این همه ، مطلب زیادی در مورد کتابداری مسلمانان نوشته نشده است. در زبان عربی یا در زبانهای دیگر ، کتاب به خصوصی که تاریخ کتابخانه های مساجد را یا ارتباط این کتابخانه ها را با آموزش مسلمانان مورد برسی قرار داده باشد ، وجود ندارد .

نمونه تفاهم نامه ایجاد کتابخانه در مسجد

توزیع بیش از ۵ هزار جلد کتاب بین کانون های مساجد شهرستان ریگان

خبرگزاری شبستان: بیش از ۵ هزار جلد کتاب بین کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان ریگان توزیع می شود.

کتابخانه های مساجد از ابزارهای توسعه فرهنگی ودینی در جوامع کنونی است

خبرگزاری شبستان: رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج گفت: کتابخانه‌های مساجد یکی از ابزار‌های اصلی توسعه فرهنگی ودینی در جوامع کنونی است.

لزوم گسترش فرهنگ کتابخوانی بین فعالان مسجدی

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان چالوس گفت: فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید بین تمامی اقشار جامعه و بخصوص دانش آموزان، دانشجویان و فعالان مسجدی افزایش یابد.

کتابخانه های کهن جهان اسلام

نخستین کتابخانه ها در جهان اسلام در مساجد پدید آمدند، زیرا مساجد گذشته از آنکه مکانی مقدس برای عبادت بودند، برای آموزش و ایجاد حلقه های درس و بحث نیز محل مناسبی تلقی می شدند؛ این سنت از زمان پیامبر اسلام (ص) جاری بود.
۱
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -