عدم وجود قوانین دست و پاگیر عامل جذب مردم به کتابخانه های مساجد است

دکترای کتابداری و اطلاع رسانی عدم وجود قوانین دست و پاگیر و مردمی بودن را عامل جذب مردم به کتابخانه های مساجد عنوان کرد. عباس گیلوری، دکترای کتابداری و اطلاع رسانی در هفتمین نشست نقش کتابخانه های مساجد در ارتباط بین خانه و مسجد با اشاره به قداست خانه های خدا در خصوص ارتباط میان خانه و مسجد گفت: مساجد اولین پایگاه اجتماعی افراد جامعه از بدو تولد و ظهور اسلام بوده است. مسلمانان در آن زمان علاوه بر اقامه نماز رسیدگی به تکالیف عبادی روزمره خود به فراگیری آموزش های نظامی، اجتماعی و قضایی در این مکان می پرداختند

کتابخانه مساجد نباید تنها کتب مذهبی ارایه کنند

مدیرکل مرکز اطلاعات کشاورزی با اشاره نقش مساجد در رفع نیازهای فرهنگی افراد جامعه گفت: کتابخانه های مساجد لزوماً نباید کتب مذهبی ارایه کنند. علی رادمهر، عضو هیئت علمی و مدیر کل مرک اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی در هفتمین نشست تقش کتابخانه های مساجد در ارتباط بین خانه و مسجد كه ۲۰ اردیبهشت در غرفه ستاد عالی كانون های مساجد در بیست و یكمین نمایشگاه بین المللی كتاب برگزار شد با اشاره به نقش غیرقابل انکار مادران در تربیت و تاثیرگذاری حضور آنان در مساجد گفت: مادران به لحاظ نقش عاطفی و ارتباط منطقی که در قبل و بعد از تولد با کودکانشان دارند به طور قطع در پر کردن اوقات فراغت آنان نیز تاثیرگذارند

هماهنگي براي تجهيز کتابخانه مساجد دهگلان صورت گرفت

سرپرست کانون فرهنگي تبليغات اسلامي دهگلان گفت: هماهنگي و همکاري براي تجهيز چند کتابخانه در مساجد اين شهرستان ازسوي اداره کل تبليغات اسلامي استان کردستان صورت گرفت .

افتتاح الموقع الاعلامی لمكتبات المساجد الايرانية على الانترنت

طهران - وكالة الانباء القرآنية العالمية(Iqna): افتتح رسميا فی طهران الموقع الاعلامی لمكتبات المساجد الايرانية على شبكة الانترنت. تم ذلك بمناسبة اسبوع الكتاب فی ايران، وبحضور مستشار وزير الثقافة والارشاد الاسلامی وامين اللجنة العليا للمراكز الثقافية التابعة للمساجد فی البلاد حجة ‌الاسلام «سليمانی».

پايگاه اطلاع‌رسانی كتابخانه‌های مساجد كشور افتتاح شد

گروه وبلاگ: پايگاه اطلاع‌رسانی كتابخانه‌های مساجد كشور همزمان با هفته كتاب با حضور دبير ستاد عالی كانون‌های مساجد كشور رسما افتتاح شد. به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، روابط عمومی ستاد عالی كانون‌های فرهنگی هنری مساجد كشور اعلام كرد پايگاه اطلاع‌رسانی كتابخانه‌های مساجد كشور همزمان با هفته كتاب با حضور حجت‌الاسلام سليمانی مشاور وزير ارشاد و دبير عالی كانون‌های مساجد كشور، معاونان و مديران اين ستاد به نشانی اينترنتی www.setadmasajed.com رسماً افتتاح شد.(آدرس جدید این سایت www.masjedketab.ir می باشد)

پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های مساجد کشور افتتاح شد

همزمان با هفته کتاب و با حضور حجت الاسلام سلیمانی، مشاور وزیر ارشاد و دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های مساجد کشور به نشانی www.mosquelibrary.com افتتاح شد. سید ابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور با اشاره به قابلیت های این پایگاه گفت: تمام فعالیت های در دست اجرای اداره کل کتابخانه های مساجد ستاد عالی به همراه معرفی کتابخانه های مساجد سراسر کشور و انتشار اخبار آنها از طریق این پایگاه در اختیار علاقمندان و اعضای دبیرخانه های کانون های مساجد استانی قرار می گیرد.

پیشینه کتابخانه های مساجد به قدمت تاریخ اسلام است

گروه خبرنگاران افتخاری/علیرضا واصف: معاون تحقیق و توسعه مرکز اطلاع رسانی جهاد کشاورزی، مساجد را نقطه آغاز بر فعالیت های دانشگاه های اسلامی دانست. در اولین نشست تخصصی بررسی وضعیت کتابخانه های مساجد با حضور آقایان ابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور، عباس گیلوری، دکترای کتابداری، محقق و معاون تحقیق و توسعه مرکز اطلاعات رسانی جهاد کشاورزی و حسین علیزاده، استاد و منتقد برگزار شد. نقش و تاثیر کتابخانه های مساجد در طول تاریخ اسلام مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

يك پژوهشگر: كتابخانه‌ها نخستين دانشگاه‌های جهان اسلام بودند

گروه ادب: در قرن نخست پس از هجرت، كتابخانه‌ها با درآميختن سابقه كتابت در جوامع اسلامی و علاقه مسلمانان به علوم ديگر ملل نخستين دانشگاه‌های جهان اسلام را پديد آوردند. به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روابط عمومی ستاد عالی كانون‌های فرهنگی، هنری مساجد كشور، «عباس گيلوری»، پژوهشگر و معاون تحقيق و توسعه مركز اطلاع‌رسانی جهاد كشاورزی در اولين نشست تخصصی بررسی وضعيت كتابخانه مساجد كشور با بيان اين مطلب گفت: پيشينه كتابخانه‌های مساجد به قدمت تاريخ اسلام است و مساجد نقطه آغاز فعاليت دانشگاه‌های اسلامی بوده‌اند.

اعلام فراخوان نخستين كتاب سال مساجد

گروه ادب: فراخوان نخستين كتاب سال مساجد، امسال همزمان با پانزدهمين دوره هفته كتاب و كتابخوانی سال جمهوری اسلامی ايران اعلام ميپشود.   به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به نقل از ستاد خبری پانزدهمين دوره هفته كتاب و كتابخوانی جمهوری اسلامی ايران، «ابوالفضل هاشمی» مدير كل كتابخانه‌های مساجد كشور با اعلام خبر فوق گفت: امسال برای نخستين‌بار طرحی با عنوان برگزاری كتاب سال مساجد از جانب كانون‌های فرهنگی و هنری مساجد عنوان شده است كه فراخوان اين كتاب همزمان با پانزدهمين دوره هفته كتاب سال جمهوری اسلامی ايران اعلام می‌شود.

نخستین فراخوان کتاب سال مساجد اعلام می شود

به گزارش حیات به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نوید شاهد، ابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور گفت: امسال برای نخستین بار طرحی با عنوان برگزاری کتاب سال مساجد از جانب کانون های فرهنگی و هنری مساجد عنوان شده است که فراخوان این کتاب همزمان با پانزدهمین دوره هفته کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اعلام می شود. وی افزود: با توجه به اهمیت مسجد و مکتوبات مرتبط با آن تصمیم به برگزاری این مراسم گرفتیم که در واقع هم تجلیل از نویسندگان این نوع مکتوبات و هم تشویق ناشران برای حرکت در این مسیر است.

برگزاری مسابقه کتابخوانی در مساجد کشور

تهران - حیات اعلام کرد: سه دوره مسابقه کتابخوانی در هفته کتاب از جمله برنامه های ستاد عالی کانون های مساجد کشور است که با همکاری امام جماعات مساجد کشور و حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود. به گزارش حیات به نقل از ستاد خبری پانزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، این مسابقات بصورت تخصصی برنامه ریزی شده و ائمه جماعات مساجد، مدیران و مسئولان کتابخانه ها مخاطبان آن هستند.

ارسال 30 كاروان كتاب برای كتابخانه های مساجد كشور

به گزارش شبکه خبر، روابط عمومی ستاد عالی كانون های فرهنگی و هنری مساجدكشور اعلام كرد، این 30 كاروان حامل 1500 عنوان كتاب برای 30 استان كشور است كه همزمان با روزكتاب نماز و مسجد به سراسركشو ارسال می شود.
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -