مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی:نیم درصد درآمد شهرداری‌ها در کتابخانه‌های مساجد هزینه شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: بنا بر اجرای برنامه‌های وزارت در دبیرخانه‌های کانون‌های مساجد باید از محل نیم درصد درآمد شهرداری‌ها در کتابخانه‌های مساجد نیز هزینه شود.

کتابخانه های مساجد اردبیل در سال 92 موفق عمل نمودند

در پایان سفر حجت الاسلام سلیمانی به اردبیل در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری شبستان، اظهار داشت: ابلاغیه ای برای استان ها مدنظر قرار گرفته که 60 درصد کتابخانه های مساجد در مناطق دورافتاده، محروم و روستایی و 40 درصد آن مناطق شهری ایجاد شود که استان اردبیل در این امر موفق بوده و امیدوارم این روند در سال آینده نیز به خوبی محقق شود.

توزیع کتب و مجلات دینی در قهوه خانه ها به ابتکار کانون های مساجد

خبرنگار کانون شهید علایی: مسئول دبیرخانه کانون های مساجد استان اردبیل، گفت: این طرح به ابتکار کانون فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل با توزیع کتب و مجلات دینی در قهوه خانه های محلات اردبیل در آستانه ۱۸ اسفند اجرا شد.

4 ميليارد تومان کتابهاي مذهبي و کمک درسي به مساجد ارسال مي‌شود

حجت‌الاسلام و المسلمين حميدرضا ارباب سليماني در نشست خبري سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به مناسبت سالروز تاسيس ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد در بحث کتابخانه‌هاي مساجد گفت:  تا سال 85 هزار و 500 کتابخانه داشتيم که در حال حاضر اين رقم به مرز 2 هزار و 800 کتابخانه رسيده است. به دليل کمبود مکان در مساجد حتي طرح کتابخانه‌هاي باز را پيشنهاد داديم که با توجه به اين طرح 5 هزار کتابخانه باز در شبستان مساجد احداث شد. ارباب سليماني در پايان سخنانش گفت: ساليانه حداقل 500 عنوان کتاب براي کتابخانه‌هاي مساجد ارسال مي‌شود که مبلغ آن بالغ بر 4 ميليارد تومان کتابهاي مذهبي و کمک درسي است. به علاوه در بخش نرم افزاري نيز کتابخانه‌هاي مساجد به روزرساني مي‌شوند. آموزش کتابداران کتابخانه‌هاي مساجد نيز در دستور کار است که به زودي اين طرح در دستور کار قرار مي‌گيرد. آموزش اعضاي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد نيز از ديگر برنامه‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است
۱
تا این لحظه تعداد ۶۳۱۸ کتابدار از ۶۴۱۵ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۷۱۶۵۳۱۳ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۱۷۷ کتابخانه درجه یک و ۲۸۵ کتابخانه درجه دو و ۷۷۱ کتابخانه درجه سه و ۱۷۹۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۳۸۷ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۱۱۳ کتابخانه شهری و ۲۳۰۲ کتابخانه روستایی است و ۶۸۳۸۲۹ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۱۴۲۶۴۹ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۵۳۱ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۰۲ کتابخانه شهری و ۳۱۲۹ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۲۹۲۹۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

کدام دسته از کتاب های آموزشی زیر مورد نیاز کتابخانه شماست؟
کتاب های متوسطه
کتاب های دانشگاهی

 

مسابقات کتابخوانی- -