ایفای نقش فرهنگی مساجددر گرو فعالیت‌های کتابخانه‌ای/درجه بندی کتابخانه های مساجد کشور

مشاور وزیر و دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ازدرجه بندی کتابخانه های مساجد کشور خبر داد و گفت: درجه بندی کتابخانه های مساجد باعث می شود تا امکانات، تجهیزات، منابع اطلاعاتی و هزینه ها، عادلانه و مناسب در بین کتابخانه های مساجد توزیع شود.

آیین‌نامه درجه‌بندی کتابخانه‌های مساجد کشور

مقدمه کتابخانه‌های مساجد در ایران بعد از اسلام و در جهان سابقه‌ای دیرینه دارد. از صدر اسلام، مساجد به عنوان کانون‌های عبادی و آموزشی همواره مورد توجه و عنایت والیان و امرای اسلامی قرار داشته‌اند. پس از انقلاب شکوهمند اسلامی مساجد در ترویج فرهنگ و مبانی اسلامی در بین اقشار مختلف جامعه نقش بسزایی ایفا کرده‌اند. ایفای نقش فرهنگی مساجد در گرو فعالیت‌های کتابخانه‌ای، که مظهر دانش، فهم و تمدن والای بشری است میسر می‌شود. برای رسیدن به اهداف کتابخانه‌های مساجد که همانا ارتقای سطح فرهنگ اسلامی و ترویج اندیشه‌های مذهبی و علمی در میان اقشار مختلف جامعه است، باید برنامه‌ای منسجم و مدون ارائه کرد. تغذیه فکری و فیزیکی کتابخانه‌ها، ایجاد راهکارهایی برای جذب اقشار مختلف، دل‌انگیزسازی محیط و ایجاد بستری مناسب می‌تواند ما را در دست‌یابی به اهداف پیش‌گفته یاری رساند.

درجه بندی کتابخانه های مساجد کشور

یکی ازاصول معیارین برای تجهیز ، سازماندهی وارئه خدمات به مراکز وسازمانها، درجه و سطح آن مرکز یا سازمان است. درایران اسلامی، به ویژه پس ازانقلاب شکوهمند اسلامی ، مساجد دراشاعه فرهنگ اسلامی نقش مهمی راایفا کردند. کتابخانه های مساجد ، به عنوان نهادی برجسته ازروح حقیقت طلبی مسلملنان ، در راه ترویج دانش مذهبی ، تبلیغ منابع اسلامی و بنیانگذاری فرهنگ و تمدن اسلامی وظیفه سنگینی برعهده داشتند برای انجام بهینه این وظایف ، بایدکتابخانه های مساجدرا تجهیز وسازماندهی نمود.

ضوابط درجه بندی کتابخانه های مساجد کشور

برای رسیدن به اهداف کتابخانه های مساجد که هما نا ارتقاء سطح فرهنگ اسلامی و ترویج اندیشه های مذهبی وعلمی درمیان اقشارمختلف جامعه است ، باید برنامه ای منسجم ومدون ارائه کرد . تغذیه فکری و فیزیکی کتابخانه ها ، ایجاد راهکارهایی برای حذف اقشارمختلف ، دل انگیزسازی محیط وایجاد بستری مناسب می تواند ما را دردستیابی به اهداف پیش گفته یاری رساند.
۱
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -